Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Keňa největ?í přístav na celém východoafrickém pobře?í Mombasa (4946)

Argentina Vodopády Iguazú jsou čtyřikrát tak ?iroké jako Niagarské vodopády (7959)

Indonésie Jak jsme potkali orangutana (4405)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55824) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45658) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21635) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937899
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali
SÝRIE

Odkud: Z Bulharska a Rumunska
Kdy: Duben 1999
Jak dlouho: 1 měsíc
Oblast: Sýrie - Crac de Chevalieurs

Crac de Chevalieurs

Kousek od města Homs leží monumentální stavba největšího křižáckého hradu na Blízkém Východě. Leží zhruba na poloviční cestě mezi Tartúsem a Homsem, ve výšce asi 750 m v blízkosti důležité dopravní tepny ze Středomoří do vnitrozemí Sýrie.

Nejprve to byl rod hrabat z Tripolisu. Roku 1142 Raimond II. dal pevnost řádu johanitů. Ti začali s velkorysou výstavbou hradu. Práci jim často přerušovala zemětřesení a nájezdů Arabů, a tak hrad dostal svoji podobu až ve 13. století. Stálou posádku tvořilo asi 2000 mužů ve zbrani. Konec hradu nastal spolu se soumrakem křižáctví. Roku 1271 se 300 křižáků vzdalo hrad do rukou sultána Bajbarse, který jim umožnil důstojný a čestný ústup do Tartúsu. Ani jemu se však nepodařilo hrad dobýt. Do jeho rukou padla pouze vnější opevnění. Opět se potvrdilo, že hrad je pro prostředky tehdejší doby prakticky nezdolatelný.

Hrad Crac de Chevalieurs, Sýrie Dvojitý pás hradeb obklopuje vrcholek skály. Hrad tvoří nepravidelný čtyřúhelník s délkou stran 200 m a šířkou 150 m. Ze tří stran pomohla i příroda, když strmé skály znesnadňují přístup k samotným hradbám. Pouze z jihu bylo nebezpečí vpádu. Proto byly hradby ještě posíleny dalším valem, který se však nedochoval. Hlavní vchod je na východní straně. Byl vybudován výše než okolní terén , což tvořilo další překážku útočníkům. Most byl zbudován až o mnoho později Araby. Zde začíná dlouhá tmavá chodba, prořezaná pouze čtvercovými průduchy. Chodba se dvakrát lomí a je široká zhruba na dva koně vedle sebe. Do něj vpadají některé síně, které jsou součástí vnějšího opevnění. Střílnami mohli obránci porážet nepřátele, kteří museli jít pouze úzkým hrdlem chodby. V místě prvního ohybu chodby byla pro zesílení obrany vybudována věž, která ústí do prostoru mezi vnitřní a vnější hradbou. Je ozdobena reliéfy dvou lvů. Vstupní chodba se dále otáčí o 180° a přivede nás ke druhému ohybu, střeženému zprava další věží. Vchod do centrálního nádvoří střeží ještě dvě strážní místnosti.

Ještě než se podíváme do jádra hradu, projdeme se po vnější obranné části. Na vnějších hradbách jsou umístěny střílny. Později Arabové dostavěli v jižní části dvě bašty. Jedna z nich je kruhová, přímo v jihozápadní části a druhá uprostřed. Také v severní části pozdější vládci „dovybavili“ opevnění dvěmi věžemi, které chránily úzký vchod. Vnější obranné pásmo obklopuje celý hrad. Na přístupnější jižní straně ještě doplňuje obranné možnosti příkop. Kromě své obranné funkce sloužil jako zásobárna vody. Voda stékala z horního pramene akvadukty na vnitřních hradbách. Ty se vyjímají mohutně nad příkopem. V dolní části jsou zkosené. Toto zkosení pochází z pozdější doby, ze 13. století, a bylo vybudováno nejen k obranným účelům, ale i proti zemětřesení. Uvnitř stěny jsou opět galerie se střílnami, dnes zpola zakrytými křovím.

okolí hradu Crac de Chevalieurs, Sýrie Tři mohutné bašty jakoby vyrůstají ze zkosení hradeb. Stěny jsou zhotoveny z velkých pravoúhlých desek, což byl typický rys staveb 13. století. Mohutnost hradeb připomíná mohutné donjony francouzských středověkých hradů. Právě tady kladli odpor poslední obránci roku 1271. Centrem hradu je jeho vnitřní dvůr. Původně jej chránil klenutý sál. Podél severní a západní stěny se zachoval 120 m dlouhý sál, jehož šířka je 8 m. Na stropu je valená klenba, která spolu s lomenými oblouky rozděluje sál na nepravidelné úseky. Tento sál byl používán i jako hospodářská část hradu. V západní části chodby, u vchodu do sloupového sálu stávala pec, tvořící zároveň kuchyň. V severní části potom stávaly latríny. Na severovýchodním konci ústí tento dlouhý sál do kaple, umístěné kolmo na obranné zdi. Kaple je jednou z nejstarších budov hradu. Byla postavena ještě v první polovině 12. století. Apsida vyčnívá z obranných zdí jako další bašta. Kaple představuje nejlepší obraz románské architektury hradu. Délka je 21,5 m a šířka 8,5 m. Ploché sloupy dělí stěny a klenutí kaple na tři části. Vojenský charakter udává prostota a zařízení kaple je prosto větších ornamentů. Podtrhuje to i střílna v centru apsidy.

Ve 13. století byl vchod částečně zakryt schodištěm, vedoucím na terasu na střeše kaple. Po odchodu křižáků sloužila kaple jako mešita, sloužící místním obyvatelům až do 20. století. Připomíná to i vybudovaný mirháb. Strohost kaple kontrastuje s výzdobou vchodu do Velkého sálu. Ten byl hojně využívaný na pořádání hostin. Spolu s předsíní byl stavěn v posledním období stavby hradu. Představuje rysy rané gotiky - zejména je to vidět na výzdobě předsíně sálu, vycházejícího do dvora. Prostor 27 x 7,5 m je opět zastřešen křížovou klenbou. V obloucích při stěnách jsou konzoly (podstavce) na sochy. Čelní severní stěna je prořezána oknem s trojitým tympanonem. Byl ozdobený květinovými a listovými motivy, ze kterých však mnoho nezůstalo.

Ještě zajímavější je zdobení předsíně, která je spojena s Velkým sálem dvěmi okny a dveřmi s gotickým lomeným obloukem. Jemná výzdoba vyplňuje vrchní části arkád. Nejkrásnější část celé galerie (a troufám si tvrdit i celého hradu) je část obrácená do dvora. Čtverhranné sloupy ji rozdělují na 5 oken a dvoje dveře. Nejzajímavější jsou horní části gotických lomených oken - kružby. Ty jsou zdobeny pětilístkovými rozetami. Architektonické řešení je typické pro 13. století a připomíná zejména francouzské stavby jako například katedrálu v Auxerre.

Jižní stranu tohoto „dolního“ nádvoří tvoří velký sál s nízkou klenbou, opírající se o nespočet sloupů. Zde byly hlavní sklady a stáje. Strop tohoto sloupového sálu je zároveň dlažbou „horního“ nádvoří, na které stály obytné místnosti. Ty byly rozpoloženy ve třech baštách jižního průčelí. Nejlépe se dochovala jihozápadní, která v posledních letech existence hradu pod křižáckou kontrolou sloužila jako místnosti pro důstojnictvo, takzvané Logis du Maître. Tato bašta je zároveň nejvyšším bodem celé stavby. Je odtud překrásný výhled na hlubiny příkopů a pohled do okolí hradu, na jihu se otvírající k nížině řeky Orontes. Při dobrém počasí je možné vidět i Středozemní moře. Odtud mohli křižáci dávat signály na další z řetězů hradů, které chránily křižácká království na východní hranici. Nejblíže byl takzvaný Bílý hrad, ležící na západ směrem k moři. Z něj však zůstaly pouze zbytky.


Tento článek byl přečten 4149

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 30

5.94.1

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě