Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Austrálie Jak jsme sem pluli místo čtyř dnů měsíc (9230)

Indie Strastipné cestování v indických horách Ladaku cesta Padum - Leh (5165)

Sýrie Jedno z největ?ích divadel na světě v Bosře (3647)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55824) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45658) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21635) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937870
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali INDIE

Odkud: Z Pakistánu a Iránu.
Kdy: Zima 1996
Jak dlouho: 6 měsíců
Oblast: Indie - Jaipur

Jaipur

Jaipur, hlavní město pouštního státu Rajasthan, je známé jako "pink city", tedy růžové město, poněvadž v roce 1883 bylo celé natřeno na růžovo, aby tak uvítalo státní návštěvu prince Alberta z Walesu (růžová byla tradičně barva spojená s pohostinstvím). Staré město po více než sto letech stále vítá návštěvníky růžovými barvami a nese též přezdívku "město podzimního západu slunce". Celé je obehnáno vysokou obrannou zdí a stráženo sedmi hlavními bránami. Zeď je částečně rozebrána, materiál byl používán na stavbu domů. Město bylo budováno s rozmyslem, široké hlavní silnice je křižují v pravých úhlech a dělí je na 9 částí symbolizující sluneční soustavu. Jaipur založil v roce 1727 maharadža Sawai Jai Singh II, z jehož jména je též odvozen jeho název. Královská rodina původně žila v 11 km vzdáleném Amberu.

Počtem 1.5 milionu obyvatel se Jaipur řadí na dvanácté místo mezi indickými velkoměsty, rozlohou však připomíná české okresní město, i přesto, že nové čtvrti se rozkládají již mimo přelidněný historický střed. V Indii rodiny bydlí pohromadě ve společných domácnostech a jsou velice skromné na prostor, takže není výjimkou, když v třípokojovém bytě žije deset, patnáct členů jedné rodiny. Příslušníci nejchudších společenských vrstev často nemají střechu nad hlavou a spí na chodnících, v době monzunů pak hledají útočiště pod mosty a viadukty. Ani tato skupina co do počtu není zanedbatelná.

Jaipur je obklopen prakticky ze všech stran neúrodnými kopci, na kterých se tyčí staré pevnosti a chrámy. Město samo o sobě neleží v poušti, ale stačí se vydat kterýmkoli směrem a po několika kilometrech se octnete uprostřed písečných dun. Proto i léto, které zde vrcholí v květnu a červnu, je velice kruté, o čemž svědčí denní teploty ve stínu, které se šplhají k padesátce, a ani v noci teplota neklesne pod 30 stupňů Celsia.

Jaipur je určitě jedno z nejatraktivnějších indických měst. Prohlídka města může začít městským palácem (City Palace). Leží ve středu starého města a celý komplex, který v osmnáctém století zabíral sedminu celého města, se dělí na množství zahrad, nádvoří a budov. Vnější zeď nechal postavit Jai Singh, ale mnoho budov bylo dokončeno později, některé až počátkem tohoto století. Bývalý maharadža stále žije v jedné části paláce. Mezi hlavní části paláce patří Diwan-i-Am, neboli Hala veřejné audience, Diwan-i-Khas, čili Hala soukromé audience, Mubarak Mahal a sedmiposchoďová Chandra Mahal. V přízemí a v prvním patře této budovy je Muzeum Maharadži Sawai Man Singha II - kolekce šatů královských princezen, koberců, zbraní, obrazů. Na nádvoří nemůžete minout obří stříbrné nádoby, každá o kapacitě 8182 litrů. Jsou to největší stříbrné předměty na světě zaznamenané v Guinessově knize rekordů. Maharadža si v nich vozil vodu z řeky Gangy do Anglie na pití a na koupání - jako zbožný hindu nemohl používat anglickou vodu!

Nedaleko od vstupní brány městského paláce se rozkládá astronomická observatoř, největší z pěti, které vybudoval vášnivý astronom (a bojovník) Jai Singh. Před započetím stavby vyslal Jai Singh své astronomy na studium do zahraničí. Každá část observatoře má specifický účel - měření pozice hvězd, výpočty zatmění apod. a její konstrukce je světový unikát. Například sluneční hodiny Samrat-jantra určí čas s přesností 2 minuty.

Jižně od zdí pink city, uprostřed zahrad Ram Niwas, stojí architektonicky impozantní budova Albert Hall, ve které se nachází špatně udržované muzeum. V horním patře naleznete obrazy maharadžů, kolekce miniatur a ručních výrobků, na přízemí pak sbírku kostýmů a jiných předmětů z Rajasthanu zobrazující obyvatele a život na venkově. V Ram Niwas můžete navštívit též zoologickou zahradu, kde mimo množství šelem a překrásných ptáků je krokodýlí chovatelská farma.

Mezi zajímavé moderní stavby se řadí hinduistický chrám Birla Mandir - nově postavená budova celá z bílého mramoru překrásně září za měsíčního úplňku. Nepřehlédnutelná Nahargarh Fort, čili Tygří pevnost, se vyjímá na vrcholcích kopců obklopujících Jaipur. Nabízí uchvacující pohled na celé město, rozkládající se v údolí. Pevnost, původně známou jako Sudarshangarh, postavil v roce 1734 Sawai Jai Singh, druhé patro přistavěl v letech 1868-69 Ram Singh II a později, počátkem našeho století, stavbu rozšířil maharadža Sawai Madho Singh II.

11 km od Jaipuru směrem na Dillí leží Amber, který býval hlavním městem jaipurského státu. Stavbu pevnosti - paláce započal v roce 1592 Raja Man Singh, později byla rozšířena a dokončena Jai Singhem - je to skvělý příklad radžputské architektury. K pevnosti se od silnice dostanete pěšky za 10 minut, pro turisty je ale populární a jistě velmi atraktivní jízda na slonech.

Další impozantní pevnost, Jaigarh Fort, leží nad amberským palácem. V roce 1726 ji postavil Jai Singh, pro veřejnost byla otevřena až v roce 1983 a opět nabízí překrásný pohled nejen na amberské údolí, ale i na nedaleký Jaipur. V pevnosti je umístěno největší dělo na kolech na světě, nazývané Jaya Vana. Výčet turisticky zajímavých míst by nebyl úplný, pokud bychom se nezmínili o Sanganeru. V tomto městečku, ležícím 16 km jižně od Jaipuru, naleznete ruiny historických Jain chrámů, bran a věží.

Jaipur je mnohem víc "indický" než jiná velkoměsta, jako např. Dillí či Bombay. Ženy, a to platí částečně i o mladé generaci, se neoblékají dle evropského stylu, ale nosí sárí nebo jiné indické oděvy, muži mají často na hlavách turbany. Lidé zde jsou silně věřící, většinou vyznání hindu, takže nejedí maso. Oblíbenou zábavou obyvatel jsou různé festivaly. Gangaur festival je oslavován především ženami. Je věnován bohyni Gauri - symbolu manželského blahobytu. Začíná následující den po Holi - svátku barev, a trvá 18 dní. Během Holi se koná též Elephant festival - sloní přehlídka a též zápas polo, který se jinak hraje na koních. Teej festival je oslavou dešťů, které přinášejí život do vyprahlé země a kdy znovu rozkvétají květiny, stromy a keře. Koná se v červenci či srpnu a mladé dívky v tento den připevňují v hájích houpačky a pořádají "houpačkové" soutěže. 18.-20. listopadu probíhá Jaipur festival - oslava založení růžového města.

V uličkách starého města můžete nakoupit, na co si jen vzpomenete. Jako v celé Indii, i zde vás lidé na ulici budou zastavovat, někteří jen ze zvědavosti, aby se zeptali, odkud jste, jak se vám zde líbí a podobně, jiní vás pozvou na čaj, což obvykle znamená, že vás zavedou do svého obchodu a nebo do obchodu, kde dostanou za zákazníka provizi. Jaipur je asi nejznámější zpracováním a exportem drahokamů a polodrahokamů, které se zde dají pořídit relativně levně, ale musíte si dát pozor, abyste nenaletěli. To platí ostatně při každém nakupování. Řemeslná výroba má hluboké kořeny - řemesla se dědí z otce na syna, jak tomu kdysi bývalo i u nás. Technická vyspělost je ubohá - co se dá dělat bez strojního vybavení, to se tak taky dělá. Mimo drahých kamenů můžete koupit stříbrné šperky, výrobky ze slonoviny, ale především z velbloudí kosti - figurky hinduistických bohů a bohyň, náhrdelníky apod. Sošky bohů najdete téměř na každém rohu a vyrábějí se též z hlíny nebo ze dřeva či se odlévají z kovu. Dalším oblíbeným zpracovávaným materiálem je mosaz a mramor, z velbloudí či buvolí kůže se dělají jednoduché sandály.

Tento článek byl přečten 4058

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 8

8.91.1

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě