Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Austrálie Jak jsme sem pluli místo čtyř dnů měsíc (9231)

Čína moderní část Pekingu versus jeho bohatá historie (4909)

Argentina Národní park Fitz Roy a hrdě se tyčící ?pice Cerro Torre (5325)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55825) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45658) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21636) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937918
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali

JACHTOU DO AUSTRALIE

Odkud: Z Indonesie - Bali
Kdy: léto 1997
Jak dlouho: 4 měsíce
Oblast: Austrálie - Sydney

Opera v Sydney

Opera v Sydney leží na Bannelong Pointu na východní straně přístavu v blízkostí Přístavního mostu. Velmi krásný pohled na operu je z vody, nabízejí se projížďky po přístavu, které začínají na Circular Quai.

Soutěže architektů, která byla vypsána v roce 1954 pro výstavbu nové opery v Sydney, se zúčastnilo 233 architektů ze 32 zemí. Vítězem se stal téměř neznámý architekt Jorn Utzon. Jako mnoho jiných architektů, ani on místo, kde měla budova stát, nikdy neviděl a znal je jen z fotografií. Jeho návrh částečně inspirovaly plachty ve velkém jachtovém přístavu v Sydney a částečně chrámové stavby Mayů a Aztéků, které viděl v Mexiku.

Sydney, Austrálie Utzonův koncept byl sice technicky velmi obtížně realizovatelný, byl však zdaleka nejzajímavější a nejpodnětnější. Jak návrh, tak i náklady vzbudily vzrušené debaty a rozpoutaly vášně obyvatel Sydney. Stavba měla stát sedm miliónů dolarů a měla být dokončena v roce 1963. Ve skutečnosti stavba trvala o deset let déle a výdaje dosáhly výše sto miliónů dolarů. Největší část těchto peněz byla získána loteriemi.

Projekt byl v jistém smyslu popoháněn proti proudu vášnivého rozhořčení a musel se nepřetržitá bránit proti útokům. Utzon se v roce 1966 tísněn technickými, politickými a finančními problémy stáhl do ústraní. Ukázalo se, že velké betonové plachty - eliptické paraboloidy, jak se jim říká v žargonu architektů - nelze konstruovat tak, jak bylo původně plánováno, a návrh musel být změněn. Bylo potřeba mnoha hodin computerových výpočtů k zvládnutí všech technických obtíží. Konečná verze budovy je nejen triumfem Utzonova návrhu, ale i triumfem technických výkonů čtyř australských architektů, kteří tuto konstrukci zrealizovali.

Sydney, Austrálie Operu oficiálně otevřela královna Alžběta II. 20. října 1973. Mnozí tvrdí, že je to nejkrásnější budova, jaká byla postavena po druhé světové válce, a mnozí říkají, že to je nejkrásnější budova, jaká kdy vůbec byla zkonstruována. Nejlépe si ji lze prohlédnout při jízdě lodí od přístavu. Tu působí jako obrovská bílá labuť, která se právě chystá vzlétnout. V noci ve světle reflektorů se její krása teprve plně uplatní. Budova stojí u přístavu na Bannelong Pointu. Toto místo je pojmenováno podle jednoho australského praobyvatele, který byl přítelem prvního guvernéra kolonie. Kdysi tu stávala pevnost a později pak tramvajová vozovna. Budova pokrývá plochu 2,2 hektaru, střešní plachty váží 161 000 tun a strmí do výše 67 metrů. Plachty jsou pokryty švédskými dlaždicemi, které na slunci svítí.

Interiér má styl, který by bylo možno označit jako gotiku kosmického věku. Budova má největší divadelní opony na světě. Jsou z vlny a byly utkány ve Francii podle návrhu Australana Augusta Coburna v Aubussonově stylu. Coburne nazval svůj návrh "Opona Slunce a Měsíce", protože tu zpracoval sluneční a měsíční motivy. Každá část opony má plochu 93 čtverečních metrů. Varhany v koncertní hale jsou největší mechanické varhany na světě a mají 10 500 píšťal. Je tu pět různých programových sálů, kino a dvě restaurace. Opera pojme 1550 diváků, koncertní hala 2700. Budova je působištěm symfonického orchestru, filharmonického sboru a sydneyského divadla.

Sydney, Austrálie Blízko opery je Přístavní most, dřívější symbol Sydney. Je to funkčně postavený most z šedé oceli. Obyvatelé Sydney most označují jako Ramínko na šaty, jeho obloukový tvar vyzařuje sílu a eleganci. Navrhl jej australský železniční inženýr John Job Crew Bradfield, pocházející ze Sandgateu v Queenslandu. 19. května 1932, kdy byl most otevřen pro dopravu, nastal největší okamžik jeho života. Silnice, která vede přes most, byla na jeho počest pojmenována Bradfield Highway. Přes most vede také železniční trať. Most, který by překlenul přístav, byl požadován už v raných dobách dějin města Sydney. Hovořilo se i o přístavním tunelu. Pak byl v letech 1923 až 1932 postaven most podle Bradfieldova návrhu. Bylo to v době hospodářské deprese - proto byl most také natřen na šedo, protože to bylo nejlevnější. Most celkově měří na délku 1150 metrů a rozpětí obloukových nosníků činí 503 metry. Nejvyšší bod mostního oblouku se nachází 135 metrů nad vodou. Cesta pro pěší na východní straně poskytuje hezký pohled na rušný přístav a na město.Tento článek byl přečten 4870

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 45

7.92.1

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME