Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Izrael koupání v přesolené omáčce Mrtvého moře v Ein Gedi (8861)

Indie dunící asijská metropole Haidarábád (3871)

Indie ůdolí Zanskar - osmidenní trek z vesničky Darcha (5739)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55824) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45658) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21635) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937888
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali

JIŽNÍ AMERIKA

Odkud: Z Chile.
Kdy: Zima 2000
Jak dlouho: 7 dní
Oblast: Argentína - Buenos Aires
Buenos Aires

Buenos Aires, Argentina Hrdé hlavní město, které obývá téměř polovina obyvatel země, je významným kulturním, politickým i obchodním centrem Argentiny. Má evropský ráz, i když se tu samozřejmě nezapře žhavá historie. Ziskuchtivá vláda Španělska vyslala k Argentinským břehům obrovskou výpravu vedenou Pedro de Mendozou, rytířem řádu Santiago. Zakotvili roku 1536 a přístav pojmenovali Buenos Aires (dobré povětří). Velmi rychle si španělští kolonizátoři nadělali nepřátelé z domorodých indiánů a krvavé bitky byly na denním pořádku. V okolí delty řeky Paraná (Río de la Plata) dobyvatelé nenašli vytoužené stříbro, a tak se museli živit chovem dobytka a řemeslnou prací. Vynalézavější podnikatelé se čile věnovali pašeráctví stříbra z Potosí a ilegálnímu prodeji otroků.

Buenos Aires, Argentina Postupně se Buenos Aires stalo hlavním pašeráckým městem a největším otrokářským přístavem všech dob. Stavěli se první cihlové domy a i v největší krizi španělského impéria vydělávalo. Divoké město si počátkem dvacátého století vysloužilo další prvenství. Bylo považováno za centrum obchodu s Bílým masem a oficiálně registrovalo více jak 300 hodinových hotelů. Ekonomicky město stále rostlo. Docházelo k poměrně častému střídání vlád. Jedinou vyjímkou byla slavná desetiletá vláda Juana Peróna, který si za svůj vzor vzal B. Mussolliniho. Argentina se stala nejvyspělejší a nejdražší zemí latinské Ameriky.

Buenos Aires, Argentina Nejpůsobivější památky stojí v centru argentinské metropole. Možná nejvýznamnější stavbou je pyšné Teatro Colón, v němž zněly krásné hlasy světových tenorů včetně Luciana Pavarotiiho. Budova proslulá výjimečnou akustikou stojí na Avenida Nueves de Julio a základní stavební kámen byl položen na konci 19. století. Otevřená však byla teprve po osmnácti letech stavby Verdiho Aidou. Už venkovní vzezření opery je fascinující, ještě větším zážitkem však jsou interiéry. Mramorové sloupy, drahými koberci pokrytá schodiště i zlaté salónky, to vše je tu možné najít. Jen několik bloků od Teatra Colón stojí obrovský žulový obelisk, vztyčený ve třicátých letech 20. století na místě, na němž poprvé zavlála vlajka svobodné Argentiny. Buenos Aires, Argentina

Na Plaza de Mayo je zachováno několik historických budov, byť je už dávno sevřela do své náruče moderní zástavba. Asi nejslavnější stavbou je Casa Rosada, prezidentský palác postavený na místě dřívější mohutné koloniální pevnosti. Z jeho balkónů pronášeli své projevy představitelé země včetně Juana Peróna. Podzemí paláce, dříve turistům přísně zapovězené, dnes skrývá skvosty muzea, které připomíná historii Argentiny. Stranou zájmu turistů na Plaza de Mayo nezůstává ani metropolitní katedrála. V proudech potu ji dělníci vystavěli na pozemku, na němž dříve stával známý koloniální kostel. V Buenos Aires je také řada muzeí, rozesetých po celé metropoli. Nejvýznamnějším je Národní muzeum krásných umění na Avenida del Libertador s uměleckými díly, kterým dominují skvosty mistrů štětce skutečného věhlasu, například Vincenta Van Gogha nebo Pabla Picassa. Zahanbit se však nenechá ani Národní historické muzeum v Parku Lezama s pozůstatky španělské nadvlády. Významným místem Buenos Aires je hřbitov Recoleta, na němž spí svůj věčný spánek slavná Evita Perónová. Buenos Aires, Argentina

Největší zážitek je ale návštěva čtvrtí La Boca a San Telmo, kde se psala divoká historie města. Proslulejší čtvrtí je bezesporu La Boca a to hned ze dvou důvodů. Nalézá se zde nejslavnější fotbalový stadion, kde v klubu Boca Juniors zářil všemi opěvovaný Maradona. Další atrakcí této čtvrti, kam směřovaly i naše kroky, je Caminito, komplex barevných domečků z vlnitého plechu (v minulosti hodinové hotely a kabarety) označovaný v některé literatuře jako osmý div světa. Před restaurací tančil pár tanečníků argentinské tango, obchůdky se suvenýry praskaly ve švech a na ulicích se prodávaly barevné obrázky roztančených párů.

Buenos Aires, Argentina Na divokou La Bocu navazuje další pozoruhodná čtvrť, kolébka argentinského tanga - San Telmo. Jiná čtvrť, která má zcela rozdílnou atmosféru. Odjakživa byla domovem všech možných umělců a pochybných existencí. Zděné patrové domy s kovanými balkónky působí něžně a romanticky. Na čtvercovém náměstí se koná každý den trh se vším možným od stříbrných lžiček až po oblečení. Uprostřed tržiště na malém plácku předváděli profesionální tanečníci svůj vášnivý tanec.


Tento článek byl přečten 6528

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 53

7.52.5

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě