Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Keňa džunglí zarostlé mystické Svahilské město Gedi (4156)

USA Zion NP stěny vysoké 1000 metrů svírající koryto řeky Virgin (3588)

Panamský průplav, kde ročně proplouvá 13000 až 14000 lodí (10869)


NEJ FOTOGRAFIE
(15418) Usa
(15248) Indie
(14621) Čína
(11412) Keňa
(7982) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55464) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45393) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40353) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(31933) Egypt Jaká tajemství ještě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21214) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tádž Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 910038
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali

JIŽNÍ AMERIKA

Odkud: Z Ekvádoru.
Kdy: Zima 2000
Jak dlouho: 1 měsíc
Oblast: Peru - bílé město Arequipa

Arequipa

Panamericana, hlavní dopravní tepna jihoamerického kontinentu, prochází celým Peru podél nepříliš přívětivé pobřežní poušti. Na jihu země najednou odbočí a začne stoupat do hor, aby se u města Arequipa zase stočila zpět k pobřeží. Arequipa leží na andské poměry ve velmi příjemné nadmořské výšce asi 2300 metrů a žádný návštěvník Peru by neměl toto bílé město, jak mu přezdívají místní, na své cestě opomenout.

Hlavní náměstí je typicky pojmenované Plaza de Armas a směrem k bělostné katedrále uvidíme v dálce dominantu okolní krajiny - pravidelný kužel vulkánu El Misti (5822 m) a jeho zasněženou špičku. Pokud je viditelnost dobrá, v dálce jsou vidět další dvě vysoké sopky: Chachani (6075 m) a Pichu Pichu (5571 m). Úbočí těchto sopek vydalo v devadesátých letech nejedno pozoruhodné tajemství. Byly zde objeveny četné incké mumie, díky klimatu ve vysokých nadmořských výškách téměř dokonale zachované. Nejslavnější z těchto mumií je známá a často fotografovaná Juanita, ledová princezna, objevená v roce 1995 pod vrcholem Ampata (6380 m), která je k vidění v jednom z místních muzeí.

Původní obyvatelé země věřili, že sopky jsou božstva, schopná trestat své okolí svými erupcemi, a proto je čas od času uklidňovali lidskými oběťmi. Stopy po podobných obětech jsou v Andách poměrně běžné, ale nálezy v okolí Arequipy patří k těm nejlépe zachovaným. Juanita byla pět set let uložena v ledovém hrobě pod vrcholem Ampata. Při jednom oteplení sníh a led ustoupil a mumie se posunula o něco níže, kde byla později objevena. Tento nález byl mimořádný i vzhledem ke skutečnosti, že to byl první případ, kdy bylo nalezeno tělo dívky.

Nejpozoruhodnější památku Arequipy je však třeba hledat nedaleko hlavního náměstí, v ulici Santa Catalina. Celý rozlehlý blok je ohrazen vysokou a silnou zdí, za kterou se nachází klášter svaté Kateřiny, Monasterio Santa Catalina. Je to místo s nezapomenutelnou atmosférou a zcela osobitou historií. Tento konvent představuje jakési uzavřené město ve městě, jež žilo po staletí svým vlastním životem a teprve v nedávné době se otevřelo vnějšímu světu.

Klášter založila v roce 1580 bohatá bezdětná vdova María de Guzmán, jako útočiště pro druhorozené dcery z bohatých kreolských rodin. Zasvěcen byl svaté Kateřině ze Sieny. Dominikánské řeholnice budovaly svůj konvent (s podporou města, mecenášů i biskupa z Cusca) po několik desetiletí. Hlavním zdrojem příjmů však bylo věno, které přinášely novicky, vstupující do kláštera. Jednalo se o poměrně vysoké sumy, které byly využity pro rozvoj kláštera a nemluvě o tom, že rodina budoucí jeptišky se musela postarat i o její výbavu a postavit ji v areálu kláštera malý domek. Do tohoto obydlí se ale adeptka kontemplativního života nastěhovala až po složení řeholních slibů, první čtyři roky trávila ve zvláštním oddělení pro novicky.

Klauzura byla v klášteře velmi přísná: jeptišky mohly hovořit se svými příbuznými pouze přes neprůhlednou mříž a nesměly nikdy v životě opustit zdi kláštera. Neznamená to však, že by dcery z bohatých rodin naprosto rezignovaly na život v pohodlí, na který byly zvyklé. Jejich domky za mohutnou zdí kláštera, uspořádané do malebných úzkých uliček, jsou dnes oázou klidu. Jejich zdi mají pastelové, oku lahodící barvy, všude je plno rostlin a ptáků. V minulosti však uličky obytné části kláštera kypěly životem. Každá jeptiška (bylo jich zde kolem sto padesáti) obývala domek s několika místnostmi a kuchyňkou, kde se o její potřeby staralo služebnictvo. Obydlí byla sice skromná, ale jejich majitelky se nezříkaly ani zábavy a různých setkání, zvaly si hudebníky a vůbec pokračovaly ve způsobu života vyšších vrstev, který neodpovídal v plné míře strohým řádovým předpisům. Na konci devatenáctého století si této pozoruhodnosti všiml i Vatikán a papež vyslal do Arequipy novou představenou, jejímž úkolem bylo s touto praxí skoncovat. Mise se zhostila sestra Josefa Cadena, která poslala všechny klášterní poklady do Evropy, propustila služebné a otroky (některé z nich vstoupily do řádu) a obnovila striktní klauzuru.

V roce 1970 dolehla modernizace i na starobylý klášter. Sestry se rozhodly stáhnout do malé severní části kláštera a otevřít své království pro veřejnost. Dnes jich žije v Santa Catalině asi dvacet, klauzura už dávno není tak přísná jako v minulosti, a tak je možné je při procházce mezi starými domky zahlédnout. Jejich hlavním příjmem se stal turismus.

Návštěvníci si mohou prohlédnout všechny důležité části kláštera: vstupní nádvoří, hovornu, nádvoří s celami pro novicky s pozoruhodnými výjevy z Bible na zdech, klášterní kostel (ten je přístupný obyvatelům města, pro jeptišky je v něm vyhrazeno místo oddělené dřevěnou mříží) a především labyrint uliček, kde jeptišky dříve žily. Některé domky jsou přístupné a je možné si prohlédnout jejich původní vybavení. Jiné jsou zavřené a personál kláštera v nich chová morčata, oblíbenou místní pochoutku. Bez zajímavosti není ani venkovní prádelna, kde sestry praly prádlo v důmyslné soustavě velkých rozpůlených amfor, napojených na pramen vody.

Tento článek byl přečten 4000

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 64

8.51.5

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě