Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Izrael Svatá cesta - Jericho, Tiberiánské jezero a Nazaret (7494)

Turecko Po básníkovi Homérovi a snílkovi Schliemannovi jsme nav?tívili Troju i my (8256)

Singapur ultramoderní a zároveň historické město (4755)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55824) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45658) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21635) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937860
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali

JIŽNÍ AMERIKA

Odkud: Z Ekvádoru.
Kdy: Zima 2000
Jak dlouho: 1 měsíc
Oblast: Peru - bílé město Arequipa

Arequipa

Panamericana, hlavní dopravní tepna jihoamerického kontinentu, prochází celým Peru podél nepříliš přívětivé pobřežní poušti. Na jihu země najednou odbočí a začne stoupat do hor, aby se u města Arequipa zase stočila zpět k pobřeží. Arequipa leží na andské poměry ve velmi příjemné nadmořské výšce asi 2300 metrů a žádný návštěvník Peru by neměl toto bílé město, jak mu přezdívají místní, na své cestě opomenout.

Hlavní náměstí je typicky pojmenované Plaza de Armas a směrem k bělostné katedrále uvidíme v dálce dominantu okolní krajiny - pravidelný kužel vulkánu El Misti (5822 m) a jeho zasněženou špičku. Pokud je viditelnost dobrá, v dálce jsou vidět další dvě vysoké sopky: Chachani (6075 m) a Pichu Pichu (5571 m). Úbočí těchto sopek vydalo v devadesátých letech nejedno pozoruhodné tajemství. Byly zde objeveny četné incké mumie, díky klimatu ve vysokých nadmořských výškách téměř dokonale zachované. Nejslavnější z těchto mumií je známá a často fotografovaná Juanita, ledová princezna, objevená v roce 1995 pod vrcholem Ampata (6380 m), která je k vidění v jednom z místních muzeí.

Původní obyvatelé země věřili, že sopky jsou božstva, schopná trestat své okolí svými erupcemi, a proto je čas od času uklidňovali lidskými oběťmi. Stopy po podobných obětech jsou v Andách poměrně běžné, ale nálezy v okolí Arequipy patří k těm nejlépe zachovaným. Juanita byla pět set let uložena v ledovém hrobě pod vrcholem Ampata. Při jednom oteplení sníh a led ustoupil a mumie se posunula o něco níže, kde byla později objevena. Tento nález byl mimořádný i vzhledem ke skutečnosti, že to byl první případ, kdy bylo nalezeno tělo dívky.

Nejpozoruhodnější památku Arequipy je však třeba hledat nedaleko hlavního náměstí, v ulici Santa Catalina. Celý rozlehlý blok je ohrazen vysokou a silnou zdí, za kterou se nachází klášter svaté Kateřiny, Monasterio Santa Catalina. Je to místo s nezapomenutelnou atmosférou a zcela osobitou historií. Tento konvent představuje jakési uzavřené město ve městě, jež žilo po staletí svým vlastním životem a teprve v nedávné době se otevřelo vnějšímu světu.

Klášter založila v roce 1580 bohatá bezdětná vdova María de Guzmán, jako útočiště pro druhorozené dcery z bohatých kreolských rodin. Zasvěcen byl svaté Kateřině ze Sieny. Dominikánské řeholnice budovaly svůj konvent (s podporou města, mecenášů i biskupa z Cusca) po několik desetiletí. Hlavním zdrojem příjmů však bylo věno, které přinášely novicky, vstupující do kláštera. Jednalo se o poměrně vysoké sumy, které byly využity pro rozvoj kláštera a nemluvě o tom, že rodina budoucí jeptišky se musela postarat i o její výbavu a postavit ji v areálu kláštera malý domek. Do tohoto obydlí se ale adeptka kontemplativního života nastěhovala až po složení řeholních slibů, první čtyři roky trávila ve zvláštním oddělení pro novicky.

Klauzura byla v klášteře velmi přísná: jeptišky mohly hovořit se svými příbuznými pouze přes neprůhlednou mříž a nesměly nikdy v životě opustit zdi kláštera. Neznamená to však, že by dcery z bohatých rodin naprosto rezignovaly na život v pohodlí, na který byly zvyklé. Jejich domky za mohutnou zdí kláštera, uspořádané do malebných úzkých uliček, jsou dnes oázou klidu. Jejich zdi mají pastelové, oku lahodící barvy, všude je plno rostlin a ptáků. V minulosti však uličky obytné části kláštera kypěly životem. Každá jeptiška (bylo jich zde kolem sto padesáti) obývala domek s několika místnostmi a kuchyňkou, kde se o její potřeby staralo služebnictvo. Obydlí byla sice skromná, ale jejich majitelky se nezříkaly ani zábavy a různých setkání, zvaly si hudebníky a vůbec pokračovaly ve způsobu života vyšších vrstev, který neodpovídal v plné míře strohým řádovým předpisům. Na konci devatenáctého století si této pozoruhodnosti všiml i Vatikán a papež vyslal do Arequipy novou představenou, jejímž úkolem bylo s touto praxí skoncovat. Mise se zhostila sestra Josefa Cadena, která poslala všechny klášterní poklady do Evropy, propustila služebné a otroky (některé z nich vstoupily do řádu) a obnovila striktní klauzuru.

V roce 1970 dolehla modernizace i na starobylý klášter. Sestry se rozhodly stáhnout do malé severní části kláštera a otevřít své království pro veřejnost. Dnes jich žije v Santa Catalině asi dvacet, klauzura už dávno není tak přísná jako v minulosti, a tak je možné je při procházce mezi starými domky zahlédnout. Jejich hlavním příjmem se stal turismus.

Návštěvníci si mohou prohlédnout všechny důležité části kláštera: vstupní nádvoří, hovornu, nádvoří s celami pro novicky s pozoruhodnými výjevy z Bible na zdech, klášterní kostel (ten je přístupný obyvatelům města, pro jeptišky je v něm vyhrazeno místo oddělené dřevěnou mříží) a především labyrint uliček, kde jeptišky dříve žily. Některé domky jsou přístupné a je možné si prohlédnout jejich původní vybavení. Jiné jsou zavřené a personál kláštera v nich chová morčata, oblíbenou místní pochoutku. Bez zajímavosti není ani venkovní prádelna, kde sestry praly prádlo v důmyslné soustavě velkých rozpůlených amfor, napojených na pramen vody.

Tento článek byl přečten 4188

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 64

8.51.5

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě