Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Indonésie často zapomínaný hinduistický chrámový komplex Prambanan (5442)

Izrael koupání v přesolené omáčce Mrtvého moře v Ein Gedi (8861)

Turecko co? takhle vykoupat se v radioaktivním Pamukkale (6338)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55825) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45659) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21636) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937935
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali

JIŽNÍ AMERIKA

Odkud: Z Ekvádoru.
Kdy: Zima 2000
Jak dlouho: 1 měsíc
Oblast: Peru - Cusco

Cusco

Cusco, Peru Nejhezčí peruánské město Cusco bylo založeno koncem 12. stol. Manco Capacem. Odtud provedli potomci tohoto Manco Capaca slavné tažení po Andách a vládli největší říši Jižní Ameriky. Jméno města bylo symbolem jeho významu - Cusco kečuánsky znamená pupek, střed. Město bylo zbudováno do podoby posvátného zvířete (pumy), jehož břicho tvořilo rozsáhlé náměstí - pupek země a zároveň pupek světa. Se vznikem města se pojí řada legend, které zaznamenali i španělští kronikáři. Podle jedné z nich vyšli zakladatelé Cusca z pěny posvátného jezera Titicaca jako poslové boha Slunce. Cusco bylo pro Pizzarovy vojáky bájným městem plným zlata, kde však mnozí z nich našli svoji smrt. Město zažilo ústup ze slávy, když se ocitlo na periferii španělského místokrálovství Peru, i novou vlnu uvědomění si vlastní identity andských indiánů ve dvacátém století a stále rostoucí zájem vědců, cestovatelů i turistů z celého světa. Cusco, Peru

Skoro každá ulička skrývá fascinující příběhy z dob conquisty i jiných. Náměstí bylo dějiště korunovací vládce říše, sapa inky, jediného syna Slunce. Slavnosti trvaly skoro měsíc a kromě tisíců Indiánů jim přihlížely i mumie předchozích inckých vládců. Zde strávili Pizzarovi vojáci první noc v Cuscu, která znamenala definitivní vítězství. V paláci, který stával na místě dnešní katedrály, se v roce 1535 bránila hrstka Španělů zápalným střelám a přesile vojáků vzbouřeného inky Manca a tehdy se Cusco téměř vrátilo pod indiánskou vládu. Na Plaza de Armas byl v roce 1782 popraven indiánský rebel José Gabriel Condorcanqui, potomek posledního inky, jehož tělo odolalo rozčtvrcení mezi čtyřmi koňmi, kteří se měli rozběhnout na různé strany, takže musel být sťat. Cusco, Peru

Indiáni z okolních vesnic prodávají svoje výrobky, mezi nimi se proplétají andští hudebníci se svými flétnami a kytarami charango. Můžete se někam posadit, dát si místní pivo nebo chutný čaj z koky a pozorovat pulzující život.

Čiča se dělá z kukuřice, kterou staré Indiánky rozžvýkají, vyplivnou do džbánu a nechají ji zkvasit. Tato původní technologie už ovšem všude neplatí, dnes se čiča vyrábí většinou průmyslově.

Cusco, Peru Ať vstoupíte do města na kterémkoliv místě, dříve nebo později se dostanete na hlavní náměstí, Plaza de Armas. Toto náměstí bylo odjakživa srdcem města. Před příchodem Španělů bylo větší než dnes (zasahovalo až na sousední náměstí Regocio), obklopené kamennými paláci všech minulých i současných inků-vládců a ohraničené dvěma říčkami, které zásobovaly město vodou pomocí důmyslného vodovodního systému. Španělští vojáci byli právem ohromeni a málokteré město v Evropě šestnáctého století se mohlo srovnávat s metropolí incké říše. Dnes náměstí dominuje katedrála se dvěma bočními kostelíky, jezuitský kostel a mnoho koloniálních španělských domů s arkádami a balkónky. Z náměstí se všemi směry rozbíhá spousta úzkých uliček. Směrem za katedrálou do kopce je malebná čtvrť San Blas a kousek za městem pak slavná pevnost Sacsayhuaman, v opačném směru zase dojdete k městské bráně u kláštera svatého Františka. Nejkrásnější pohled na město se však nabízí shora. Vydáte-li se například příkrou uličkou Resbalosa vzhůru ke kostelu San Cristóbal, uvidíte pod sebou celé město jako na dlani. Cusco, Peru

Cusco dalo v koloniálním období vzniknout pozoruhodné malířské škole. Ta byla pozoruhodným hybridem umění indiánských malířů, kteří ve službách svých španělských pánů studovali a napodobovali evropské mistry. Někteří z těchto umělců se dostali i do Evropy, a tak v dílech malířů cuscánské školy lze pozorovat stopy vlivu vlámských malířů nebo El Greca. Možností je mnoho, každopádně ale vznikl osobitý styl, který lze podrobně studovat v místních kostelech, klášterech a muzeích. V katedrále visí pozoruhodná poslední večeře od indiánského malíře Marcose Zapaty, na které apoštolové výrazně indiánských rysů pojídají morče, místní pochoutku. Nejvýznamnější představitel zdejší malířské školy se jmenoval Diego Quispe Titus, jehož obrazy visí v klášterech svatého Františka a svaté Kateřiny.

Cusco, Peru Cusco je vyhledáváno především pro archeologické památky incké říše a jsou to památky prvotřídní. Většina španělských paláců je postavena na základech z inckého zdiva. To je vidět velmi dobře a je skutečně fascinující. Obrovské nepravidelné monolity, sesazené dohromady jako lego bez jakéhokoliv pojiva, jinde zase dokonale pravidelné obdélníkové kvádry s milimetrově přesnými spárami. V úzké ulici Loreto (a na mnoha jiných místech) jsou zdi do výše postavy tvořeny právě tímto dokonalým zdivem. V roce 1950 bylo celé Cusco zničeno silným zemětřesením. Koloniální budovy padaly jako domky z karet (Peru věnovalo ohromné prostředky na jejich obnovu a většina historických budov stojí v současné podobě pouhých padesát let), indiánské zdivo se však ani nepohnulo. Nejslavnější je asi dvanáctiboký velký kámen Hatunrumiyoc (najdete ho skoro v každé knize o Peru), zasazený do zdi se skutečně udivující přesností. Vždy je obklopen skupinkou kečujských modelek, které za pár drobných vašim fotografiím ochotně dodají potřebný kolorit.

Cusco, Peru Hlavní inckou památkou města je nepochybně Coricancha, chrám Slunce, kdysi celý pokrytý tlustými zlatými deskami, které posloužily jako výkupné pro Pizzara za zajatého Atahualpu. Dnes stojí na původním zdivu kostel svatého Dominika, a tvoří tak výborný symbolický příklad spojení španělského a indiánského živlu, tak charakteristického pro tuto část latinské Ameriky. Z bohatě zdobeného chrámu mnoho nezbylo, Španělé se rychle postarali o všechny drahé kovy.

Cusco má však mnoho dalších tváří. Projdete-li po ní do okrajových čtvrtí města, případně vyšplháte-li na okolní hory jinde než u turisty vyhledávaných památek, uvidíte různé podoby Cusca se vším všudy. Nuzné, polorozbořené domky, spousta dětí a chudých vesničanů kontrastují s jinými částmi, které obývají majetní cuzqueňos.

V okolí Cusca stojí za pozornost pevnosti Sacsayhuamán, Ollantaytambo; incké lázně a zřícenina Tambomachay, indiánská vesnice Pisac s trhy s indiánskými produkty, Puca-Pucará, Q´enqo. Cusco je hlavním východiskem pro návštěvu kultovního místa Machu Picchu. Tajemné Cusco a jeho okolí patří k nejkrásnějším a nejzajímavějším oblastem Jižní Ameriky.

Tento článek byl přečten 5813

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 51

5.24.8

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě