Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Keňa sloní stáda, ?irafi a antilopi a k tomu nádherná příroda v parku Tsavo East a West (5978)

USA Jeden z prvních mrakodrapů v NY - Empire State Building (6166)

Čína bývalé hlavní město Xian a jeho velmi dlouhá a bohatá historii (7012)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55824) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45658) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21635) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937891
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali

GUATEMALA

Odkud: Z Mexika a USA.
Kdy: Podzim 2000
Jak dlouho: 1 měsíce
Oblast: Guatemala - Todos Santos

Guatemala srdcem májského světa

Dávno předtím než přišli do Guatemaly Evropané byla země centrem kultury Májů. Májové, kteří žili v horách s nádhernou přírodou střežili svoje zvyklosti a styl života. Svátky a slavnosti byly naplněny starobylou nádherou a trhy byly plné barev tradičních, ručně tkaných kostýmů.
Tikal, Guatemala Májové stejně jako Inkové a Aztékové patří mezi tři největší civilizace amerického kontinentu. Ještě dnes můžeme obdivovat jejich kamenné pyramidy, sochy, keramiku i hieroglyfické písmo. Dokázali vybudovat náboženskou i sociální strukturu, jejich architektura, zemědělství, matematika a astronomie byly na obdivuhodné úrovni. Snad nejznámější je májský, velmi přesný kalendář. A právě Guatemala je srdcem májského světa, nádherná úrodná země s tragickou historií.

Začátkem 16 století vtrhli do země španělé, kteří hledali zlato a ukončili vládu Májů. Až počátkem 19 století se Guatemala společně s Mexikem osamostatnili od nadvlády Španělů. Následovala bouřlivá období boje mezi liberálními a konzervativními stranami, které otřásaly zemí až do 20 století a přivedli k moci vojenskou diktaturu. Spory mezi stranami převzalo vojsko a stalo se rozhodující silou v zemi. Nastalo období pučů a převratů a rozšířilo se partizánské hnutí. Teprve nedávno došlo k vyjednávání mezi vládou na jedné straně a partizánským hnutím na druhé straně. Výsledkem bylo podepsání mírové smlouvy na konci roku 1996. Během 36leté občanské války bylo zabito přibližně dvěstě tisíc lidí, osudy tisíce zdejších obyvatel jsou dodnes neznámé a nejde také opomenout více než milión Guatemalců připravených o střechu nad hlavou.

Masky, Guatemala Po celý čas moderní svět pronikal májskou kulturou a přinášel jak dobré tak špatné věci a tak je tomu dodnes. Peníze z turismu pomáhají Májům zlepšit životní úroveň, vzdělanost a zdravotnictví, ale odvedlo mladou generaci od májských tradic do tepajících moderních měst. Rozdíl mezi původní májskou a koloniální evropskou krví, mezi tradiční a moderní kulturou a obchodem byla velmi pociťována už od dob kolonizace. Tyto rozdíly dělí Guatemalskou společnost na dvě části a často vedou k napětí a krvavým konfliktům. Přesto však i nyní, v jednadvacátém století, je právě Guatemala zemí se zapomenutými místy, kde potomci Májů žijí svým klidným životem, kde ženy i muži stále nosí tradiční oděvy a používají májský kalendář.

Todos Santos

Jedním z těchto míst je vesnice Todos Santos Cuchumatán. Nachází se ve výšce 2450 metrů nad mořem v pohoří Sierra de los Cuchumatanes, které je nejvýše položeným pohořím ve Střední Americe. Cesta sem je stále velmi náročná. Už však nemusíte, jak tomu bylo před několika desítkami lety, šlapat přes hory pěšky. Byla tu vybudována prašná silnice, dostatečně široká na projetí jednoho autobusu. Dnes se do vesnice dostanete autobusem, dokonce čtyřikrát denně.

V autobusech je pravidlem, že na místech pro dva, sedí tři Autobus, Guatemala až čtyři pasažéři. Uličky jsou potom zaplněny zbytkem cestujících. Tak to vypadá snad v každém guatemalském autobuse, i když je to proti předpisům, které policie vyžaduje dodržovat. A tak kdykoli jedem kolem policejní hlídky, rázný výkřik řidiče “Policia” pro každého stojícího cestujícího v autobuse znamená okamžitě ulehnout na podlahu a skrýt se před zraky policejní hlídky. Solidarita tu mezi cestujícími funguje skvěle, nikdo neváhá ani na okamžik a vrhá se k zemi a i ti, na které nezbylo místo, odhodlaně padají na cestující již ležící na zemi. Všichni si hlasitě oddychnou až když řidič konečně vysloví magické slůvko “gracias” (“děkuji”), které je jakýmsi napsaným povelem k opětovnému stoupnutí. Na některé z hlavních cest v Guatemale jsou policejní hlídky doslova na každém kroku a tak jízda po těchto silnicích může být skvělou rozcvičkou.

Cesta do Todos Santos trvá nekonečné tři hodiny a začíná v městečku Huehuetenango, které je poblíž mexických hranic. Už samotná jízda je opravdový zážitek. Autobus je nacpaný k prasknutí, vzduch téměř nedýchatelný. Nějaký dobrák vzadu se pokusil otevřít okýnko. Příval prachu z cesty ho však brzy přinutil změnit názor. A tak dál všichni lapáme po dechu ve starém školním autobuse, který už byl dávno vyřazen jako provozu neschopný v některém ze států USA. Staré časy Vám připomíná typická žlutá barva s nápisem “school bus” a cedulka uvnitř autobusu s jménem řidiče a pokyny pro školáky (no eating, no drinking, no smoking, ...). Americký školák by se asi podivil, kam až se může jeho starý dobrý školní autobus dostat. Cesta začíná stoupat a je neuvěřitelně klikatá. Když se Vám podaří zapomenout na nevolnost a pomlácené celé tělo od věčného drkocání a nadskakování ve staré autobusu na polní cestě, můžete se vychutnat nádherné výhledy do okolí. Autobus vystoupí až do nadmořské výšky 2500 metrů a potom křižuje mezi osamocenými farmami a políčky. Krajina vypadá vyprahle v tuto roční dobu. Všude spousta políček ohraničených hradbami z kamenů vysbíraných na polích, často je pole odděleno i živým plotem z obrovitých kaktusů. Občas zastavíme a přibereme dalšího cestujícího s dvaceti pytli brambor nebo jiné úrody. Autobus tu často slouží i jako náklaďák pro obyvatelstvo za příplatek řidiči. Domlouvání na příplatku za svezení nadměrného nákladu působí na obyčejného turistu jako pořádná hádka. Už, už čekáte že dojde k rvačce a najednou je po všem a všichni souhlasně pokyvují hlavou a nasedají do autobusu - jede se dál. Díky značné izolaci celé oblasti, tu čas plyne pomaleji než jinde. Je to jedno z mála míst v Guatemale, kde ženy i muži stále nosí tradiční oděvy.

Todos Santos, Guatemala Jednou z vesnic na této náhorní plošině je i Todos Santos Cuchumatán. Je to největší vesnice v celé oblasti, která má skoro dva tisíce obyvatel. Todos Santos je jediným místem široko daleko, kde máte šanci sehnat nocleh. Najdete tu dva malé hotýlky, kde Vás nechají ubytovat za 10 kecalů na osobu (asi 50 Kč). Nejde o žádný luxus, ale po celodenním trmácení je člověk vděčný i za zatuchlý kamrlík s proleženou postelí. Nejsou tu žádné banky, místní lidé sice guatemalské peníze používají, ale zdaleka ne tak běžně jako my. Zboží se často směňuje. “Je to tu vážně konec světa” říká nám naštvaně jeden cestovatel z Holandska. “Na cestě sem přepadli náš autobus. Musel jsem i vyzout boty, aby mi neustřelili hlavu. Zachránil jsem kreditku a pár dolarů, jenže to tu nikdo nechce.” Nešťastně rozhazuje svazečkem zelených bankovek a zkouší štěstí u majitele našeho hotýlku. Ani ten však o dolary nestál, zato jeho pětiletý syn žadonil o výměnu štosu bankovek za obrázkovou knížku. Tak to vypadá, že jediní, kdo mohou chudáka Holanďana zachránit od hladovky a spaní v přikopu u cesty jsme my . Kecalů máme dost a dole ve městě nám zase dolary bez problémů vymění. Vlastně až nyní jsme ocenili, že se nám až doposud všechny druhy přepadů vyhnuly.

Todos Santos, Guatemala Je teprve odpoledne, krásný slunečný den. Čerstvý, chladný, horský vzduch je vítanou změnou, i když večer bude nejspíš pořádná zima. Potulujeme se poloprázdnými ulicemi, nikdo nás nezdraví, nikdo nás neokukuje, nikdo nežebrá. Zvláštní pocit po týdnech strávených jako naprostý střed zájmu všeho živého, co se ocitne ve vaší blízkosti. My se moc těšíme na další den, kdy proběhnou tradiční trhy, které se rychle naplní indiány z okolních vesniček ve snaze prodat domácí produkci a je to také jediné místo, kde můžete vidět stále tradiční oblečení indiánů. Většina obyvatel městečka už přesedlala na pohodlnější a modernější oblečení.

V Guatemale je okradení na denním pořádku. Rozhodně se vyplatí bedlivě číst průvodce, který se vždy zmiňuje, co se v dané oblasti již dříve přihodilo. Například cestovní průvodce Lonely Planet je pravidelně aktualizován a tak se dovídáte o případech, ke kterým došlo teprve v nedávné minulosti. Nejběžnější jsou ozbrojená přepadení na turistických, ale velmi těžce hlídatelných místech. Běžně dochází k přepadení například Todos Santos, Guatemala uvnitř světově známé májské památky Tikal. U některé ze skvěle střežených vstupních bran zaplatíte vysoké turistické vstupné v dolarech. Vstupenky Vám ještě několikrát důkladně zkontrolují, aby ani myška neproklouzla bez placení. Pak už nadšeně brouzdáte mezi obrovitými chrámy vystavěnými dávnou civilizací, obdivujete krásy džungle, která vás obklopuje ze všech stran. A právě uprostřed takového rozjímání tu byla už pořádná řádka turistů překvapena ozbrojenou skupinkou lupičů a ti Vám vezmou vše, co jim připadá cenné – foťáky, peněženky, šperky, hodinky, ale i batohy, bundy, boty, záleží na štěstí. V podstatě můžete přijít o vše, snad kromě spodního prádla. Takovéto krádeže se přirozeně neodehrávají na cestě k hlavnímu chrámovému komplexu, ale nejčastěji po cestě k velmi významnému chrámu číslo 6 (chrám, který je vzdálen 1,2 km od centrálního náměstí). Zaměstnanci u vchodu i občasní strážci uvnitř komplexu pak jen bezmocně pokrčí rameny nad dalším okradeným turistou. Nebezpečí nečíhá jen na turistických místech uprostřed džungle, ale i na oblíbených turistických tůrách panenskou guatemalskou přírodou, na nočních výletech městy a velmi často i v autobusech projíždějích oblastmi jen málo obydlenými – beze svědků. To je i cesta z Huehuetenanga do Todos Santos Cuchumatán.


Tento článek byl přečten 6474

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 27

7.92.1

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě