Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


USA Buvolí stáda v Badlands a ďáblova hora v Devils Tower (4231)

Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze (32292)

Mexiko projděte se uličkou mrtvých a shlédněte pompézní Teotihuácan (5934)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55825) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45659) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40924) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32292) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21636) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937971
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali
JIHOVÝCHODNÍ ASIE

Odkud: Z Indie.
Kdy: Jaro 1998
Jak dlouho: měsíc
Oblast: Thajsko - Sukhothai

Sukhothai

Z Lopburi odjezd stopem až do Nakhom Sawah, dále už raději autobusem až na Sukhothai (asi tak 3 hodinky za 52B). Ubytování v příjemném hotýlku Yupa House (60B double). Další den stopem do historického komplexu na korbě náklaďáku.

Jako první hlavní město Thajska dosahovalo Sukhothai svého největšího rozkvětu od poloviny 13. do konce 14. století. Království Sukhothai je spatřováno jako zlatý věk thajské civilizace. Náboženské umění a architektura Sukhothaiského království je považováno za klasiku thajského stylu. Staré město a jeho památky byly sjednoceny do historického parku, který je zařazen do světového dědictví UNESCO.

Historický park Sukhothai

Sukhothai, Thajsko Originální královské město bylo chráněno třemi násepy a dvěma příkopy se čtyřmi bránami a obsahovalo přibližně 40 chrámových komplexů rozkládajících se na rozloze 70 km2. Dnes můžete uvnitř hradeb spatřit ruiny přibližně 21 budov a velkou řadu dalších najdete mimo hlavní hradby. Památky jsou rozděleny do 5 oblastí – střed, sever, jih, východ, západ. Vstup do každé oblasti je cca za 20B. Můžete si ale koupit vstupenku za 100B, která vás opravňuje ke vstupu do všech částí nebo jít načerno jako my. Není to opravdu probém. Zdejší architektura je typická použitím lotosových stup s charakteristických kuželovito-jehlanovým zakončením.

V parku najdete muzeum Ramkhamhaen National Museum, které je dobrým výchozím bodem. Najdete zde zajímavé sbírky a vysvětlivky k historii království. Pokračovat můžete největším a nejskvostnějším chrámem ve městě Wat Mahathat, který byl postaven ve 13 století. Chrám je obklopen zdmi a uvnitř naleznete velké množství soch Buddhy, 198 chedis a jiných pozůstatků budov, které ukazují, že tento chrám byl náboženské a administrativní centrum starého města. Chrámu vévodí chedi ve tvaru lotosového květu.

Dalším chrámem je Wat si Sawai. Tato svatyně se datuje do 12. století a představuje tři věže podobající se kukuřičným klasům, které byly původně postaveny jako hinduistický kostel. Chrám vznikl pravděpodobně ještě předtím, než bylo založeno thajské království a sloužil jako svatyně hinduistického boha Sivy.

Chrám Wat Sra Si je jednoduchý chrám typický pro Sukhothai, s jednou sochou Buddhy, jednou chedi – schránkou na Buddhovy ostatky postavenou ve stylu Srí Lanky a sloupy zbylé z wihan.

Chrám Wat Trapang Thong s krásnými štukovanými reliéfy je s pevninou spojený mostem přes krásné jezírko plné lotosů. Na tomto místě se koná festival Loy Krathong.

Chrámu Wat Phra Pai Luang, který se nachází v severní zóně a představuje tři kmérské věže, připomíná podobné těm v chrámu Si Sawai. Pocházejí pravděpodobně z 12 století. Jediná z věží, která se dnes dochovala nepochází z thajského období, byla vystavěna ještě dříve. Tento chrám mohl být centrem Kmérů v 13. století. Dnešní ruiny mohou co do významu soutěžit s Wat Mahathat.

Za zmínku stojí ještě chrám Wat Si Chum, s krásnou mondóp s patnácti metrovoucihlovou sochou Buddhy. Uvnitř mondop je úzký průchod, jehož strop je ozdoben krásnými rytinami znázorňující scény z povídek Jataka. Pozoruhodné jsou i chrámy Wat Chang Lom, Wat Saphaan Hin a Wat Chang Rop.

Nejvhodnější dobou na návštěvu Sukhothai je při úplňku měsíce, v 12. lunárním měsíci – což bývá uprostřed listopadu. V tu dobu se zde koná nádherný thajský festival Loy Krathong. Tato slavnost probíhala údajně již před 700 lety a koná se na počest bohyně řek a vodních toků, která se jmenuje Mae Khongkha. V tomto čase se u jezera schází tisíce lidí, aby pustili na hladinu malou lodičku ve tvaru lotosového květu. Lodičky nesou vždy různé obětní dárky – květiny, svíčky nebo kadidla. Festival je doplněn ohňostroji a pestrobarevnými průvody.

Tento článek byl přečten 3624

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 5

3.07

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě