Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Keňa národní parky a jak si zařídit Safari za pár korun (9992)

Indonésie gigantický "kopeček" Borobudur, který vevodí okolí Yogy (4431)

USA Bryce NP neboli velké skalní bludi?tě s ostrými srázy (3457)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55825) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45658) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21635) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937911
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali
JIHOVÝCHODNÍ ASIE

Odkud: Z Indie.
Kdy: Jaro 1998
Jak dlouho: měsíc
Oblast: Thajsko - Chiang Mai a Chiang Rai

Ráno nám naš vedoucí hotýlku s usměvem na rtech sděluje, že jeho syn asi před 10 minutami odjel do Chiang Mai. No to je smůla, zrovna tam jedeme a bude pěkně dlouhej stop. Po dvou stopech, fakt to jde super a ještě si popovídáma, jsmeve městě Lamphun. Prohlížíme si dva chrámy a pokračujeme na Chiang Mai. Zde hotel Mee Guest House (double + koupelna za 60B).

Chiang Mai

Chiang Mai, Thajsko Druhé nejdůležitější thajské město s 168 000 obyvateli bylo roku 1292 vybráno jako náhrada za Chiang Rai, za hlavní město království Lanna. Za vlády krále Tiloka se město stalo centrem pro buddhisty a bylo zde vybudováno okolo 300 chrámů a svatyní, které dnes tvoří krásnou atmosféru města. Dnešní Chiang Mai nejsou jen krásné chrámy, ale také kvalitní obchody, restaurace, hotely, bary a trhy. Městu se často říká " růže severu". Zdejší obyvatelé mají nejvýraznější kulturu z celého Thajska ať již zde o různé zvyky, svátky, architekturu, řemeslnou výrobu nebo kuchyni. Také četné horské kmeny - Meové, Lisuové, Yaové, Akhaové, Lawaové a Karenové - tvoří jednu z atrakcí zdejší oblasti.

Chiang Mai, Thajsko Za návštěvu stojí chrám Wat Phra Sing, který je největší v Chiang Mai a jehož výstavba začala v letech 1385 – 1400. Je perfektním příkladem klasického severního stylu a také architektonického stylu z období Lanna. Zdejší socha Buddhy Phra Chiang Buddha pravděpodobně pochází ze Srí Lanky. Naprosto stejné sochy se nacházejí v Nakhon Si Thammarat a v Bangkoku, avšak nikdo neví, která z nich je originál a která kopie.

Chiang Mai, Thajsko Dalším zajímavým chrámem je Wat Chedi Luang, jehož centrem je velká posvátná, 90 metrů vysoká chedi ve stylu Lanna, která byla těžce poškozena zemětřesením roku 1545. Navštívit lze i Wat Chiang Man, ve kterém údajně sídlil král Mengrai. Je to nejstarší chrám ve městě, pocházející z roku 1296, charakteristický teakovými pilíři a chedis obklopené sloními hlavami. Místní wihan, který je sídlem zpodobnění Buddhy, byl vyřezávaný v severní Indii v 6. století před Kristem.

Za prohlídku stojí i dvě zajímavé brány. První Tha Phae ústí do ulice Tha Phae Road, kde najdete knihkupectví, obchodní domy a obchody se suvenýry. Druhá je na západní straně města a ústí do ulice Suthep Road, podél níž jsou umístěny tři hlavní chrámy ve městě. Za návštěvu stojí také noční trh, kde je obrovské množství různého zboží a toto místo je také skvělé pro ochutnání místní kuchyně.

Chiang Mai, Thajsko Mezi přírodní krásy oblasti se řadí především národní park Doi Inthanon, který je zároveň i nejvyšší horou Thajska (2 565 m). Lze zde navštívit několik vesnic horských kmenů a také nádherné vodopády.

Chiang Rai Po pár příjemných dnech odjíždíme směr Chiang Rai, autostop opět bez problému, po cestě ještě návstěva Doi Tung.

Starodávné město Chiang Rai bylo založeno roku 1262 králem Mengraiem. Rozhodl se, že místo mezi dvěma horami bude ideálním sídlem pro hlavní město království Lanna. Po 34 letech bylo však hlavní město přemístěno do Chiang Mai a vliv Chiang Rai začínal slábnout. Dnes je město známé jako hlavní brána do Zlatého trojúhelníku. Ačkoliv se město, ležící 829 km severně od Bangkoku, nezdá tak zajímavé jako Chiang Mai, přesto nabízí několik zajímavostí.

Chiang Mai, Thajsko Za nejdůstojnější chrám ve městě se považuje Wat Phra Kaeo ze 13. století. Stojí zde replika slavného smaragdového Buddhy, originál se nachází v Bangkoku. Známý je také krásně vyřezávaný bot a Phra Chao Lang Thong – jedna z největších zachovaných bronzových soch z časného období Lanna.

Dále lze navštívit chrám Wat Chet Yot s neobvyklou chedi zakončenou sedmi věžičkami. V předsíni hlavního wiham jsou stěny se scénami znázorňujícími astrologické motivy. Dalším chrámem je Wat Phra Sing postavený na konci 14. století. Chrám je typickou ukázkou dřevěných staveb na severu země s nízkou tvarovanou střechou. Zajímavé jsou i vyřezávaná medailony pod okny představující ptáky a zvířata.

Tento článek byl přečten 4315

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 7

6.83.2

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě