Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Sýrie Malebná oáza Palmyra le?ící na staré Hedvábné stezce v pou?ti Dajr al-Zor (4670)

Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City (55824)

Čína bývalé hlavní město Xian a jeho velmi dlouhá a bohatá historii (7012)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55824) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45658) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21635) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937881
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali

INDONÉSIE

Odkud: Z Thajska.
Kdy: Duben 1997
Jak dlouho: 1 měsíc
Oblast: Malajsie - Melaka


Melaka

Starověký přístav Melaka byl po staletí cílem všech obchodníků, mořeplavců a dobrodruhů plavících se ve vodách jihovýchodní Asie. O kontrolu nad městem se v jeho historii přetahovalo hned několik evropských koloniálních velmocí. Po každé z nich zůstalo v Melace mnoho stop. Prakticky od začátku zde žije velké množství Číňanů. Současnou dobu pak charakterizuje hospodářský boom rychle se rozvíjející Malajsie. Melaka, Malajsie

K založení Melaky se váže jeden zajímavý příběh. Kdysi dávno se toulal oblastí Malajského poloostrova mladý hinduistický král se svojí družinou a nevěděl, kde se má usadit. Z prvního vybraného místa je vyhnali nepřátelští domorodci, jinde museli zase uprchnout před útokem velkých ještěrek. Putovali proto dál krajem a král pomalu podléhal trudomyslnosti. Jednoho dne unaven po lovu ulehl pod košatý strom a usnul. Ze spánku ho probudil štěkot loveckého psa, který vyčenichal malého jelínka a hnal ho podél řeky. Jelínek pelášil a král se těšil na další úlovek již tak úspěšného lovu. Co se však nestalo, jelínek se najednou zastavil, obrátil se a s velkou kuráží se rozběhl proti psovi. Ke královu úžasu ho zahnal do řeky a vítězoslavně odkráčel. Ohromený král se okamžitě rozhodl na tomto místě usadit a založit zde město. Zeptal se svých rádců, jak se jmenuje strom, pod kterým tak blaženě usnul. Odpověděli mu "melaka" a králi se toto jméno natolik zalíbilo, že své nové město podle stromu pojmenoval. Podle historických pramenů se psal rok 1394.

Melaka, Malajsie V polovině 15. století čítala městská populace úctyhodných 50 000 obyvatel, v přístavu kotvily desítky zaoceánských lodí a výnosy z obchodu plnily královskou kasu více než vrchovatě. Zhruba ve stejné době sem dorazil islám, který se rychle stal dominantním náboženstvím. Z království se stal sultanát a díky obchodním vazbám na arabský svět Melaka dále bohatla. Město těžilo především ze svého skvělého strategického postavení na půli námořní cesty mezi Čínou a Indií. Veškerý obchod z čínským hedvábím či porcelánem, indickými látkami a kořením z ostrovů současné Indonésie byl kontrolován právě z Melaky.

Melaka, Malajsie To se samozřejmě moc zalíbilo jedné z největších evropských námořních velmocí té doby, Portugalcům. Roku 1511 město dobyli a na dlouhých 130 let obsadili. Na jeho obranu nechali zbudovat masivní pevnost, která budila respekt všech potenciálních nepřátel. Ta odolávala až do příchodu Holanďanů, kterým se podařilo Portugalce porazit, pevnost z velké části zničit a převzít kontrolu nad Melakou. Jejich nadvláda trvala více než 160 let.

Melaka, Malajsie Vzhledem k nestabilitě v samotné Evropě se však museli nakonec "zlatonosného" města vzdát bez boje ve prospěch vychytralých Angličanů, kteří tak rozšířili své veliké asijské kolonie. Během druhé světové války obsadili nakrátko přístav Japonci. Konečně roku 1957 získala Melaka společně s celou Malajsii nezávislost, která trvá až do současnosti.

Patrně nejstarší památkou jsou trosky vstupní brány zmiňované portugalské pevnosti a katolického kostela svatého Pavla. V jeho útrobách byly po krátký čas roku 1553 uložené ostatky St.Francise Xaviera, jedné z nejpodivuhodnější postav katolické církve v celé její historii. Tělo tohoto světce se totiž několik měsíců po smrti vůbec nekazilo, což byl ve zdejším podnebí opravdový zázrak. Díky této události se podařilo na křesťanskou víru obrátit celou řadu domorodců. Melaka, Malajsie

Asi vůbec nejvíce budov zbylo v Melace po Holanďanech. Za zmínku určitě stojí rezidence tehdejšího guvernéra sloužící v současnosti jako muzeum. Zajímavý je také červený kostel v typickém holandském stylu architektury, ve kterém se dá objevit mosazná kopie Bible, stropní klenba bez jediného spoje a náhrobní kámen se záhadnými arménskými nápisy.

Nejatraktivnější částí Melaky je pak určitě čínská čtvrť. Číňané tvoří více než třetinu městské populace a jejich krámky se starožitnostmi, malé tradiční restaurace a staré taoistické chrámy jsou naprosto nepřehlédnutelné. Nejlepší čas k návštěvě čínské čtvrti je večer po soumraku, kdy ulice osvětluje množství barevných lucerniček.

Tento článek byl přečten 12012

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 56

6.53.5

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě