Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Peru Tajemné obrazce Nazca a pohřebi?tě v Chauchilla (10049)

Ekvádor Nejvelkolepěj?í chrám v celé Latinské Americe, město Quito (7334)

Mexiko Ulice plné upírů a stra?idel ve Svátek mrtvých v Oaxaca (4402)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55824) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45658) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21635) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937854
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali
USA

Odkud: Z Evropy
Kdy: Léto 2000
Jak dlouho: 6 měsíců
Oblast: USA - Sequoia a Kings Canyon

Sequoia a Kings Canyon

Na poměrně malém území na západních svazích Sierry Nevady v Californii rostou už tisíce let gigantické sekvoje, chráněné dvěmi národními parky Sequoia a Kings Canyon. Zřízení parku bylo nanejvýš nutné, protože až do těchto odlehlých končin zavítali koncem 19. století ziskuchtiví dřevorubci a několik desítek tisíciletých sekvojí dokázali porazit jen proto, aby z nich udělali stavební dříví.... Park byl založen v roce 1890 a po Yellowstonském národním parku je to druhé nejstarší státem chráněné území. USA, Empire State Building

Sekvoje rostou ve vysokých nadmořských výškách a tak než má návštěvník možnost spatřit první exempláře mohutných jehličnanů, musí překonat velice prudký úsek silnice zvané Generals Highway. Ta při cestě z jižní strany vystoupá ve 130 zatáčkách a 12 prudkých serpentinách o plných 1436 výškových metrů, takže jak cesta nahoru, tak i zpáteční klesání zde dají řidičům pěkně zabrat. Odměnou za výdrž je uvítací špalír 4 monumentálních sekvojí nesoucí název The Four Guardsmen - Čtyři strážci. I tak dost úzká silnice se tu rozděluje a každý směr prochází svojí vlastní dvojicí sekvojí.

USA, Empire State Building Zdejší horské lesy netvoří jenom samotné sekvoje, ale jedná se převážně o smíšený les, ve kterém tito obři rostou v osamocených skupinách. V Sequoia NP je takovych oblastí 28. Díky přiznivému klimatu, vysoké nadmořské výšce a množství srážek, zde dorůstají sekvoje tak obrovských rozměrů. Příkladem může být největší živý organizmus na Zemi - sekvoj General Sherman. Její stáří je odhadovano na 2300-2700 let, je vysoká 83m a obvod kmene u základny má 31m. Průměr kmenu je až neuvěřitelných 11m. Roste uprostřed nejnavštěvovanější části parku, v Gigant Forest, kde začíná také krátká okružní trasa Congress Trail. Na ní si každý uvědomí jedinečnost a velikost těchto gigantů. Na území obou parků je celkem 1280km cest, od krátkých řádově stametrových vycházek kolem těchto obrů, až po 113km dlouhou dálkovou trasu High Sierra Trail. Bohužel, zdejší průzkumy dokazují, že průměrný návštěvník se většínou nevzdálí od svého vozu dál než na 100 metrů.

Časté bouřky zde od pradávna způsobovaly množství lokálních požárů, kterým většina vegetace velmi rychle podlehla. Sekvoje se však za statisíce let vývoje dokázaly přizpůsobit a naopak z požárů začaly těžit. Popel z požárů vždy vytvoří úrodnou měkkou půdu, ve které se daří malým semenáčkům, vyčištěním lesa jim uvolní místo pro růst. Hlavní ochranou dospělých sekvojí proti ohni je jejich až 60cm tlustá kůra. Ta je mekká, porézní a obsahuje značné množství vody, diky ní neprohoří oheň nikdy až na dřevo. Po požáru se kůra v místě ohoření začne díky úžasné schopnosti regnerace obnovovat rychlostí 1,5 cm za rok, po čase "ránu" zcela zakryje, kapiláry se opět propojí a strom je zachráněn. Před příchodem lidí na toto území docházelo k požárům docela často a díky tomu byly lesy pomerně čisté bez přebytku suchých stromů, spadlých suchých větví a vrstvy jehličí. Vzniklé požáry proto nikdy netrvaly tak dlouho, aby poškodily i sekvoje. První osadníci začali požáry hasit a tím se v lese nebezpečně nahromadil suchý materiál a zhoustl podrost. Pak stačilo už jen málo a když vznikl požár, byl tak silný a dlouhotrvající, že mu neodolaly ani sekvoje. V současné době jsou pod dozorem strážců parku zakládány požáry uměle a tak opět pomáhají čistit les.

USA, Empire State Building Hned za západním vstupem do parku je často opomíjený, asi jednu míli dlouhý okruh Big Stump Trail, vedoucí kolem množství obrovských pařezů sekvojí. Je to pozůstatek řádění dřevařského průmyslu z konce 19. století. Díky vysoké odolnosti sekvojového dřeva zde stojí většina pařezů i po déle než 100 letech neporušena. Kdyby nebyl na poslední chvíli v roce 1890 zřizen Národní Park, jehož ochrana udělala tomuto kácení přítrž, pokrývaly by svahy zdejších hor už asi jen pařezy, jako připomínka historie. Bohužel i v současné době nejsou sekvojové lesy v bezpečí. Převládající západní větry sebou přinášejí stále více smogu a starým stromům se dýchá čím dál tím hůř. Pokud se něco brzy výrazně nezmění, bude to znamenat, že sekvoje byly kdysi zachráněny ze spáru dřevorubců jen proto, aby nyní padly za obeť kyselým dešťům a znečištěnému vzduchu.

Tento článek byl přečten 7499

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 135

6.53.5

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě