Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Thajsko výborné jídlo, zajímavá kultura a historie severu - města Chiang Mai a Chiang Rai (4314)

Indie 9 miliónová metropole Dillí a její památky (5835)

Panama poloostrovy, ostrovy a zátoky v ?elvím ráji Bocas del Toro (3823)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55824) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45658) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21635) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937859
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali ČÍNA

Odkud: Z Evropy.
Kdy: Léto 2004
Jak dlouho: 1 měsíc
Oblast: Čína - Urumči

Čína - Urumči

Čína, Luoyang Urumči, čínsky Wulumuqi, je správním střediskem Xinjiangské provincie a Ujgurského autonomního regionu. Leží v severní části Hedvábné cesty. Na východ od Urumči leží jeden z největších vrcholků pohoří Tianshan – hora Bodgo Ola. Bodgo Ola měří 5000 metrů. Zasněžené vrcholky hor v pohoří Tianshan je jednou z nejatraktivnějších věcí blízko Urumči.

Čína, Luoyang V samotném městě je nejzajímavějším turistickým místem Provinční muzeum, nicméně to, co turisty láká nevíce, bývá přenocování v jurtě u Nebeského jezera. Město je kromě toho známé výrobou koberců, a tak není divu, že mnoho návštěvníků města si nenechá ujít příležitost k nákupu.

Čína, Luoyang Urumči v Mongolštině znamená „Nádherné pastviny". Samotné město nemá tak dlouhou historii. V dobách vlády dynastie Tang sloužilo jako občasná zastávka při cestě do administrativního centra regionu Jimusaer, které leží na severovýchod od Urumči. V roce 1760 porazil císař Qianlong Mongoly a znovu obnovil čínskou vládu nad severozápadními kraji a pojmenoval celou tuto oblast jako Xinjiang, což znamená vlastně „Nové pohraničí". V roce 1884 se Urumči stalo správním střediskem nové oblasti. Muslimské rebelie proti čínské nadvládě byly běžné a v roce 1911, kdy došlo k vytvoření první Čínské republiky a bylo svrženo císařství a dynastie Qing, byl Xinjiang ovládán několika militaristy.

Čína, Luoyang Mezi lety 1911 a 1928 kontroloval tuto oblast maršál Yang Zhengxin a to i přes hraniční problémy se sousedícím Sovětským svazem, během kterých se mnoho Bílých Rusů usadilo v Urumči. Nebyl však populární díky své divokosti a také díky zvyku zvát si na večeře a oficiální bankety své nepřátele, které posléze nechal popravit. V roce 1928 byl sám zastřelen na jednom z takových banketů. Jeho pokračovatel nevydržel dlouho, jelikož zabavoval zemi, která patřila místním muslimům a dával ji do držení čínským přistěhovalcům. To vedlo k revoluci v roce 1931, kterou vedl mladý muslim jménem Ma Chongying. Tomu se podařilo dobýt téměř celou xinjiangskou oblast. V roce 1934 byl se svými Tunganskými jednotkami donucen k ústupu z Urumči před sovětskými ruskými jednotkami vedenými provinčním guvernérem Sheng Shicaiem. Ma Chongying utekl do Sovětského svazu, kde byl ovšem pravděpodobně zabit.

Čína, Luoyang Vliv Sovětského svazu v Urumči se rapidně zvýšil v době otevření konzulátu v roce 1922. Ve stejné době byly podobné konzuláty otevřeny ještě v Kažgaru a jiných částech Xinjiangu. Ačkoliv Sheng Shicai se spojil s guomindangskými jednotkami v roce 1940, vzdálenost a izolovanost Urumči od metropolitní Číny znamenala větší jeho spolupráci se Sovětským svazem. Město bylo rozděleno na několik částí – čínské město, ruské město, ujgurské město a muslimské čtvrti.

Čína, Luoyang Město není žádným architektonickým skvostem, ale má svoje kouzlo díky přítomnosti přátelských Ujgurů a jejich divokých trhů. Zhruba polovina všech rezidentů jsou Číňané, druhou polovinu představují Ujguři, národnosti Hui, Kazaši, Tataři, Uzbekové, Khalkové, Mongolové, Tahurové, Tádžikové, Madžuvé a Rusové.

Čína, Luoyang Nebeského jezera

Asi 115 kilometrů od Urumči leží ve výšce 2000 m.n.m. Tianchi - "Nebeské jezero", nádherné vysokohorské jezero v horách Bogdašanu (nejvýchodnější výběžek Ťanšanu). Jakmile projedete hlavní bránou do národního parku, začnou se jako houby po dešti objevovat stany místních Kasachů. Cesta pokračuje ještě dalších pár kilometrů a klikatí se do prudkých kopečků podél divoké řeky a kolmých skal. Samotný příjezd k jezeru je dost depresívní. Musíte zaplatit vstupné 60 Y a autobus Vás vyhodí na nově vytvořeném parkovišti. Odkud musíte dalších 6 km použít další speciální autobus za 10Y (pouze další vytahování peněz), tedy pokud nechcete šlapat do pěkně strmého kopce. Asi po 15 minutách jízdy autobusem jste zde, severní břeh Tiančí ovšem připomíná čínské tržiště se spoustou hotýlků, stánků se suvenýry a zástupy ječících čínských turistů s fotoaparáty.

Čína, Luoyang Nevzdávejte se, na zastávce Vás určitě odchytí Rashid nebo někdo z jeho rodiny a zavedou Vás na levý břeh jezera, kde mají pár jurt pro turisty. Tady začíná skutečný ráj a divočina. Turisty tu skoro nepotkáte a po cestě zalesněným údolím říčky se dá zhruba za den dorazit k ledovcům a jezerům pod nejvyšší horou Bogdašanu Bogdafengem (5445 m). Lze udělat i půldenní výstup na místní vrcholek, odkud je nádherný výhled na okolí hory. Ubytování u Rashida stojí kolem 40Y na osobu s "plnou penzí". Další zajímavý výlet je cesta podél jezera směrem k horám a pramenu řeky. Po jedné hodině se dostanete k dalším jurtám místních Kazachů, kteří jsou velmi přátelští a můžete tak pozorovat jejich život a třeba i výrobu másla. Dále k pramenu potkáte další Kazachy, kteří Vám budou nabízet projížďku na koních.

Tento článek byl přečten 5063

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 30

5.24.8

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě