Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Malajsie národní park Taman Negara a jeho příjemné pijavice (12012)

Indonésie O dracích, kteří ?ijí na ostrovech Komodo (10155)

Chile Ohňová země aneb konec světa (4857)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55825) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45659) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21636) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937937
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali

GUATEMALA

Odkud: Z Mexika a Belize.
Kdy: Podzim 2000
Jak dlouho: 1 mesíce
Oblast: Guatemala - Májská památka Tikal

Tikal

májské město Tikal, Guatemala Z Mexika pokračujeme až na hranice s Belize. Bohužel potřebujeme viza a tak si je zařizujeme na místním konzulátu. Jsou zde velmi ochotní a za 10 minut je máme v pasu. Stály nás 2 x 20 USD (pro mě a Lenku). Říkám si, že kdo by nebyl ochotnej za 20 USD. Potvrzení jsme samozřejmě nedostali a tak kdo ví, kde ty peníze skončili.

Přejezd Belize byl v pohodě. Co člověk rychle zaznamená je naprosto odlišná kultura. V Belize je totiž větší část populace černá. Mluví se zde anglicky a ještě donedávna to byla britská kolonie. Pokračujeme přes hlavní město Belize City. Je to malebné město s 80 tisíci obyvateli. Díky tropickým bouřím, které jej pravidelně srovnávaly se zemí během 19. a 20. století, tu není moc co vidět. až na katedrálu sv. Johna z poloviny 19. století, která je nejstarším a nejdůležitějším anglickým kostelem v oblasti. Po rychlé prohlídce pokračujeme dál do Guatemaly. Podle informací nepotřebujeme viza, dají se pořídit na hranici, stojí 20 USD. Na hranici to bylo "typico centroamericano", řekli že víza potřebujeme a můžeme se pro ně vrátit asi 5 km zpět do vesnice a to rychle, než nám zavřou (zavírali za 15 min). Chvilku diskutujeme španělsky a nakonec při odchodu na nás pokynuli, jako že teda OK a že to půjde. No a tak jsme v Guatemale. Spěcháme do města Flores, které bude naší základnou pro návštěvu Tikalu.

májské město Tikal, Guatemala Tikal je majestátní ruina mocného mayského města, jednoho z nejdůležitějších center zdejší civilizace, jejíž vrchol odborníci datují přibližně do 4. až 10. století. V Tikalu žilo v dobách jeho největší slávy kolem padesáti tisíc lidí, kteří obývali úctyhodné tři tisícovky budov na ploše téměř dvaceti kilometrů čtverečních. Všechny stavby byly vzájemně propojeny šikovně navrženým systémem ulic a chodníků, pečlivě udržovaných. Nejdůležitější svatyně stály vždy na vyvýšeném prostranství, aby důležité obřady, které se na nich konaly, mohl sledovat co největší počet lidí.

májské město Tikal, Guatemala Podle archeologických vykopávek první obyvatele Tikalu přišli kolem roku 700 př. n. l. Poměrně nepochopitelné zůstává, proč si Mayové zvolili toto místo. Nalézá se sice mírně vyvýšeně nad okolním terénem (kolem 230 m n.m.), na druhou stranu zde ovšem nikdy nebyly podzemni prameny vody. Veškerá voda byla získávána během deštů a "skladována" v ohromných rezervoárech, jejichž pozůstatky můžete spatřit ještě dnes. První trvalé osídlení nastalo až o dvě stě let pozdeji a teprve o další tři století došlo k postavení prvních obřadních budov. Velký rozkvět nastává během prvních třech století našeho letopočtu, kdy se Tikal stal nejdůležitějším městem v oblasti. Během tohoto, tzv. předklasického období byly vytvořeny hlavní architektonické styly. Vedle Tikalu v tomto období vzniklo významné město El Mirador. To ovšem postupně zaniklo po výbuchu sopky Ilopango. V dalších letech se upevňuje moc Tikalu a jeho blízkého souseda Uaxactúna. májské město Tikal, Guatemala 16. ledna 378 n.l. se obě města utkala v bitvě. Z této války vyšel Tikal vítězně a získává vedoucí postavení v oblasti Petén na další tři století. Během nich dochází k velkým přestavbám celého města, které v té doby má až sto tisíc obyvatel. Úspěch tikalské civilizace se poté přerušil na dlouhých 150 let, kdy území bylo patrně neobydleno po válečném střetu s městem Caracol. Ještě jednou se však Tikal povznesl ku slávě, když jeho vládce zvaný Čokoláda založil novou dynastii. Východní náměstí a severní akropole byly obnoveny, pět nových chrámů bylo postaveno. Na konci desátého století však mizí záhadně život z Tikalu. Jsou zde jisté náznaky, že patrně zemětřesení způsobilo pád této civilizace, nicméně jednoznačné důkazy pro tuto teorii nejsou.

májské město Tikal, Guatemala Dnes lze navštívit sedm pyramid z nichž na šest můžete vylézt. Nejlépe zrekonstruovaný je chrám 1, také zvaný Jaguáří chrám. Tento chrám sloužil jako hrobka vládci Čokoládovi. V jeho nitru na úrovni základny byla objevena pohřební komora obsahující lidskou kostru obklopenou předměty z jadeitu, perel, mořských mušlí a keramikou. Naproti Jaguářímu chrámu je pyramida č.2, také známá jako Chrám masek. Vystoupejte na vrcholek a mimo pěkného výhledu na protější pyramidu č.1 uvidíte pod sebou komplex severní a centrální akropole. Když budete pokračovat dál, do džungle, můžete vystoupit na nejvyšší pyramidu č. 4. Je skoro 70 metrů vysoká a její vrcholek se nalézá nad okolní džunglí. Někteří archeologové se domnívají, že tato pyramida měla sloužit jako místo posledního odpočinku syna vládce Čokolády.

májské město Tikal, Guatemala Když už tady jsme, rozhodli jsme si pořádně užít zdejší fauny a unikáme rádi z otevřených náměstí a noříme se do pralesa. Někde vysoko nad námi křepčí opičáci, skákají ze stromu na strom a názejí dolů, na zasněné turisty, už snězené plody. V korunách stromů se to životem jen hemží, je vidět plno barevných ptáků, náš nejoblíbenější tukan je tu taky. Poznáte ho podle vysokých dunivých zvuků, které vydává. Pokračujeme džunglí dál a obdivujeme ceiby, mohutné stromy, jejichž horní partie jsou porostlé podivnými chlupatými rostlinami, takže vypadají jako ohromní pavouci. O kus dále se liány otáčejí kolem stromů, některé tím pomalu určují k záhubě.

májské město Tikal, Guatemala Jižně od Tikalu leží město Flores. Je postaveno na ostrově Lago de Patén Itzá a s městem Santa Elena ho spojuje půl kilometru dlouhá silnice. Flores je příjemné město s krásným kostelem kolem hlavního náměstí, který zdobí vrchol hory v centru ostrova. Flores bylo založeno Inky a později sloužilo jako jedno z nejdůležitějších obřadních míst země. Pyramidy, chrámy a modly byly strženy při pokládání základů španělského města a mayští obyvatelé byli vyhnáni do džungle.

Tento článek byl přečten 7343

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 61

8.41.6

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě