Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Jordánsko Pokladnice v Petře z filmu Indiana Jones a poslední kří?ová cesta (10729)

USA Dvě přehrady na řece Colorado - přehrady Glen Canyon a Hoover (4252)

Mexiko Ulice plné upírů a stra?idel ve Svátek mrtvých v Oaxaca (4402)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55825) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45658) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21636) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937915
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali
MEXIKO

Odkud: Z USA
Kdy: Léto 2000
Jak dlouho: 2 měsíc
Oblast: Mexiko - na jih od Mexico City

Ráno doděláváme Mexiko City, platíme hotel a odjíždíme směr Cholula.

Cholula
Pyramida v Cholule, Mexiko 95 km východně od Mexico City, s 55 000 obyvatel, leží v nadmořské výšce 2 150 m. Místo bylo osídleno již v předklasickém období (Olmékové, kolem roku 1 000 před n.l.) a je nejstarším městem střední Ameriky. Při dobývání mohlo mít město kolem 100 000 obyvatel a na příkaz Cortése, který zde cítil úskok, bylo zničeno. V 8. stol. n.l. byla Cholula obdobně jako Xochicalco následovníkem Teotihuacánu a místem postupující říše Toltéků. Významnou svatyní byla pyramida Tepanapa, zasvěcená bohu Quetzalcoatlovi (Kukulkán, Opeřený had). Pyramidu Španělé zničili a na vrchol ruinové hory postavili malý kostel Nuestra Seňora de las Remedias (Sv. Panna ustavičné pomoci). Stavební materiál z rohů a ze stran byl odstraněn a původní čtyřúhelníkový tvar nebyl více rozpoznatelný. Největší pyramida střední Ameriky měla v půdorysu 475 m na každé straně, výšku přes 62 m a byla původně dvakrát tak velká jako Cheopsova pyramida. Za pěkného počasí je možné vidět i oba vulkány Popocatépetl a Ixtacchihuatl. V Cholule je ještě něco obzvláště pozoruhodné, dva kostely na hlavním náměstí Zócalo: San Gabriel (založen 1549 v gotickém a platereskním slohu) a Coppila Real (16. stol., 9 lodí a 49 kopulí v maurském stylu).
Tonantzintla, Mexiko
Tonantzintla
je malá vesnička kousek od Choluly. Je zde moc pěkný indiánský kostelík Templo de Santa Maria. Interiér je silně ovlivněn indiánskou kulturou - výzdoba obsahuje plno sošek a bůžků.

Taxco
je městečko jižně od Mexico City, ve výška 1660 m, Taxco, Mexiko má něco kolem 100 000 obyvatel. Je známe především pro svoji koloniální historii a naleziště stříbra. Na první pohled je nápadný červený kostel Santa Prisca, postavený z červeného pískovce vyskytujícího se v okolí města. Kostel je mistrovským dílem churriguereskního baroka. Půvabná je procházka dlážděnými uličkami kolem kostelů, barvitého trhu a koloniálních domů ozdobených květinami. Uličky jsou opravdu super a tak fotíme a fotíme. Na idylickém zócalu - hlavním náměstí Plazza Borda nabízí prodavači pletené koše, malované figurky zvířat ze dřeva, tradiční masky a samozřejmě stříbrné šperky, kterými je Taxco nejvíce známé.
Také oslava velikonoc je velmi zajímavá, kdy obyvatelé města představují poslední dny Ježíše Krista, živě se znázorňuje křížová cesta a konají se procesí na pokání. Míchají se zde křesťanské rituály s předkolumbovskými představami víry.

Acapulco de Juárez, Mexiko Acapulco

Acapulco leží 380 km jižně od Mexico City na břehu Tichého oceánu. Acapulco je královnou mezi mexickými přímořskými letovisky a městem, o kterém se hovoří pouze v superlativech. Díky svým oslnivým diskotékám, barům a klubům je Acapulco nejoblíbenějším místem milovníků party a oslav. Centrum starého Acapulca je odvěkým srdcem města. Návštěvníky přitahuje především pobřežní promenáda, hlavní náměstí, pevnost San Diego, akvárium, zoo a slavná La Quebrada. Atrakcí Acapulca jsou clavadisti z La Quebrady, což jsou muži skákající do moře z vysoké skály. Vrhají se do vln z výšky 45 metrů, přičemž si musejí počkat na okamžik, kdy jsou příkré skály zaplaveny dostatečným množstvím vody. Proto nepřekvapuje, že se všichni skokani před svým smělým výkonem pokřižují.

Acapulco překypuje 24 hodin denně rušným životem, je největším, nejhlučnějším a nejodvázanějším letoviskem v Mexiku. Tempo jeho života připomíná více velkoměsto než letovisko, protože počet jeho obyvatel se přibližuje ke dvěma milionům. Celkově nabízí Acapulco přes 300 hotelů a může se pochlubit několika nejluxusnějšími rekreačními zařízeními na světě.

Acapulco je významnou součástí světových dějin. Acapulco hrálo důležitou roli ve vývoji světového obchodu už v 16. stol., z Acapulca pluly lodě na Filipíny, kde obchodníci vyměňovali mexické stříbro za koření, hedvábí, slonovinu, drahé kameny, perly a jemné porcelánové zboží. Po jejich návratu byl cenný náklad v Acapulcu vyložen a přepraven přes pevninu do přístavu Veracruz, aby byl nakonec lodí odvezen do Evropy. Acapulská pevnost San Diego byla postavena roku 1616 jako vojenská pevnost k ochraně manilských galeon před loupeživými piráty. Po odchodu Španělů v roce 1810 zůstalo Acapulco mimo hlavní proud rozvoje v Mexiku. Až v tomto století spojily nové silniční komunikace a letecká doprava Acapulco s Mexico City.

Centrum města má rytmus a atmosféru tropického přístavu. Hlavní náměstí Zócalo je pěkné místo ve stínu stromů pulzující životem. Čelem k němu je obrácen jeden z nejméně typických mexických kostelů. Kostel Nuestra Seňora de la Soledad je zvenku čistě bílý a má dvě baňaté věže obložené žlutými a modrými kachlíky. Původně byl postaven jako kino. Připomíná spíše ruský pravoslavný než mexický kostel.

Kousek odtud je historická pevnost San Diego, která je postavena na kopci, odkud je vidět celý přístav. Pevnost byla vybudována v roce 1616 a po velkém zemětřesení roku 1776 byla přestavěna do své nynější podoby. San Diego je typická pětiboká pevnost obklopená vodním příkopem. V chodbách pevnosti je umístěno muzeum. Expozice obsahující nádherné a vzácné památky se zaměřuje na kulturní výměnu mezi Asií a Starým světem. Rozlehlý nefalšovaný městský trh je větší než v jiných mexických přímořských letoviscích. K pravému mexickému trhu patří husté davy lidí a vůně čerstvých ryb, ovoce, zeleniny a masa.

V neposlední řadě stojí za pozornost fantastická La Quebrada, místo, kde se můžeme obdivovat proslulému představení skoků z útesů do moře. Od čtyřicátých let je toto místo jednou z nejznámějších mexických atrakcí. Plavci skáčou do bouřlivých vln Pacifiku ze 45 metrů vysokých útesů, aby přistáli do tři metry hluboké úžiny. Představení se koná pětkrát denně, z toho čtyřikrát večer.

Hlavní tepnou Acapulca je třída Costera, která je 10 kilometrů dlouhá. Kolem Costery je soustředěna většina hotelů, nákupních center, nočního života a restauračního stravování. Tato palmami lemovaná čtyřproudá komunikace leží ve stínu desítek hotelů tyčících se do nebe a obytných domů. Za Costerou se Acapulco zvedá směrem k rozeklaným vrcholkům, které obklopují Acapulský záliv. Zásluhou třídy Costera si Acapulco získalo pověst mexického města party a večírků číslo 1. Nesčetné restaurace - od provozů rychlého stravování po podniky pro labužníky a bary roztáčejí kola místního rušného života 24 hodin denně. Zaskočit na návštěvu do jiného hotelu je snadné, neboť většina budov je vzdálena jedna od druhé pár kroků.


Tento článek byl přečten 5770

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 9

9.20.8

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě