Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Egypt nádherné chrámové komplexy Luxor a Karnak (8012)

Honduras dlouze skrývaná červená pyramida Rosalila v Copánu (4754)

Indonésie často zapomínaný hinduistický chrámový komplex Prambanan (5442)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55825) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45658) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21636) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937926
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali
BOLÍVIE

Odkud: Z Peru
Kdy: Únor 2001
Jak dlouho: 2 týdny
Oblast: Bolívie - La Paz, Sorata, Tiahuanaco


Sorata Illampu 6500m.n.m., Bolivie Ráno odjezd na Huarina, kde přestupujeme na autobus na Sorata. Je to městečko, nebo spíše vesnička ve výšce 2700 m.n.m. a cesta sem je zážitek. Poté co vystoupíte na vrchol náhorní plošiny, začnete sjíždět prudkými zatáčkami do údolí. Asi za hodinu je konec našemu trápení a jsme zde, hledáme ubytování - něco kolem 60kč na oba a jdeme si projít vesničku. Dneska je trošku zamračeno a tak zatím toho moc nevidíme z dvou vrcholů Illampu a Ancohuma. Oba vrchly kolem 6500 m. Na místním trhu nakupujeme místní ovoce a zeleninu a tešíme se, jak si dneska uvaříme něco evropského. V večeru při západu slunce se vyjasňuje a my s jazykem na vestě vybíháme nedaleký kopeček, aby jsme měli lepší výhled. Super, obě hory jsou vidět a tak si sedáme, oddychujeme a fotíme. Škoda, že není lepší počasí, dají se tady dělat i výlety na ledovec v okolí Illampu a Ancohuma. Sorata Illampu 6500m.n.m., Bolivie
Další den vyrážíme zpět na La Paz, počasí už je zase klasika a prší a není nic vidět. Cesta je zase hrůza, v noci pršelo a je celá rozblácená. Stoupáme znova z 2700 do 4400 m.n.m. Ujeli jsme asi 80km a jeli jsme to 5 hodin. V La Paz jsme odpoledne, ubytování za 25B, je tady narváno, je období chilských a argentinských prázdnin a vypadá to, že La Paz je okupován právě těmito studentíky. No nic, aspoň si procvičíme španělštinu.

LA PAZ
La Paz, Bolivie Domov pro více než milión bolivijců, více jak polovina z nich s krví původních Indiánů. Největší město v Bolívii a defacto i hlavní město, o tento post se dělí částečně s městem Sucre. Údajně nejvyšší hlavní město světa vypadá trochu jako měsíční kráter. Leží čtyři kilometry nad mořem na dně kaňonu s minimem zeleně, které se tu příliš nedaří kvůli nedostatku kyslíku. Teplé oblečení je potřeba po celý rok. V létě čekejte déšť, mlhy a zamračeno, teploty kolem 18 stupňů, v zimě teploty klesají a v noci můžete čekat i pár čísel pod nulou. Za pěkného počasí lze vidět horu Illimani, nejslavnější bolívijskou horu, vysokou téměř 6500 metrů.
Jedním z největších turistických magnetů je kostel Iglesia de San Francisco z 16. století, který v sobě ukrývá originální směs místního stylu. V sobotu, pokud budete mít štěstí, můžete vidět místní indiánskou svatbu. Opodál se rozkládá Čarodějnický trh - Mercado de Hechiceria, kde můžete koupit fantastické věci, například nejrůznější amulety, prapodivné elixíry, figurky vašich nepřátel, sušené mrtvolky zvířat, křehké stříbrné ozdoby i výborně chutnající sladkosti. Dál nahoru je Mercado Negro, kde lze dokoupit zásoby.
La Paz, Bolivie Ve městě se nachází hned několik poutavých muzeí, například Museo de Metales Precioso Pre-Columbinos, které se pyšní hned třemi výstavami věnovanými předkoloniální těžbě a zpracování zlata, stříbra i mědi nebo Museo Tabmo, které vám přiblíží život v La Paz v minulých stoletích. My dopořučujeme uplně nové muzeum Museo de Coca, kde se dozvíte více o této kouzelné rostlině, od jejich léčivých účinků až po její negativní vlastnosti. Upozorňujeme, že je nelegální převážet jakékoli množství této "rostlinky" do Chile nebo Argentiny.
V okolí města stojí za návštěvu příhodně nazvané Valle de la Luna, údolí plné miniaturních kaňonů i pozoruhodných skalních věžiček, které leží jen o něco málo více než deset kilometrů od města. Dá se sem dostat autobusem, v našem období to bylo číslo 231 nebo 273 z Prado. Stačí si stoupnout na silnici, místní se vám hned snaží poradit a pomoci a tak se vám může stát, že za chvilku budete v autobuse směr Valle de la Luna.

TIAHUANACO
S batohy vyrážíme na Tiahuanaco neboli Tiwanaco. Leží asi 70 km od La Paz. Bohaté kultovní město starověké Bolívie, které bylo postaveno v neúrodné a chudé oblasti možná už v 1. století před naším letopočtem. Podle jiných odhadů se tak stalo až o devět staletí později, kdo ví? Otazník halí i to, k čemu vlastně Tiahuanaco sloužilo. Nejspíše bylo určeno k náboženským účelům, ovšem některé fantasmagorické teorie tvrdí, že tady byla přistávací plocha pro mimozemské vesmírné lodě.
Tiahuanaco, Bolivie Vrcholem Tiahuanaco bylo zřejmě 7.stol., úpadek nastal až ve 12. stol.n.l. Tato kultura ovlivnila částečně i kulturu Inků. Dnešní Tiahuanaco je každopádně jen slabým odvarem toho, jak impozantně vypadalo před tisíci lety. Velká část soch, zdí i kamenných bran totiž byla odvezena a použita v pozdějších letech ke stavbě obyčejných domů nebo železničních tratí. Dominantou zbývajících rozvalin a nejobdivovanějším místem je Brána slunce. Na první pohled sice vypadá, že jde o dva svislé mohutné bloky kamene, na které byl položen další monolit, ale ve skutečnosti jde o dovedně vytesanou bránu z jediného kusu tmavě šedé skály. Horní část je pokryta krásnými reliéfy, jimž vévodí bůh Viracocha s náhrdelníky z hlav divokých koček. Centrem Tihuanaca je však Kalasasaya, obrovská hradba ve tvaru obdélníku. Ohraničují ji mohutné sloupy ve tvaru vysokých kamenných bojovníků i další stavby, například pyramidy nebo podzemní chrám. Vzhledem k tomu, že archeologický průzkum Tihuanaca ještě zdaleka neskončil, budou tu moci budoucí cestovatelé spatřit ještě další divy historie.

Tento článek byl přečten 5467

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 33

5.44.6

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě