Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Keňa národní parky a jak si zařídit Safari za pár korun (9993)

Sýrie Malebná oáza Palmyra le?ící na staré Hedvábné stezce v pou?ti Dajr al-Zor (4671)

Bolívie Potosí, doly stříbra a El Tío, ďábel a ochránce horníků (5201)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55825) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45659) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40924) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32292) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21636) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937969
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali

BLÍZKÝ VÝCHOD

Odkud: Z ČR a Turecka.
Kdy: říjen 1998
Jak dlouho: 1 měsíc
Oblast: Egypt - Dair al-Bahrí - Chrám královny Hatšepšovet a Ramesseum

Ráno si od našeho přítele Josepha vyzdvihli kola a šli na trajekt na druhou stranu Nilu. Od přístavu je to necelých 5 kilometrů k Ticket Office, kde si musíte všechny lístky nakoupit. Na archeologických památkách už to nejde. Ještě před návštěvou prvních památek jsme si zašli do výrobny papyrusu, kterých je tady plno a zaručeně právě ta, co navštívíte, dělá ten nejlepší a nejkvalitnější papyrus. Vysvětlí Vám, jak se pěstuje rostlina, jak se zpracovává a vyrábí z ní papyrus. Pokračujeme na kolech do chrámu královny Hatšepšovet. Místo, kde byli postříleni japonští turisté.

Chrám královny Hatšepšovet, Egypt Chrám královny Hatšepšovet
Dalším unikátem faraónské historie je terasový chrám královny Hatšepsovet. Chrám je postaven v jakési skalní zátoce pod téměř pohádkovým skalním srázem hory El-Kurn. Architekt Senmut jej naprojektoval jako tři nad sebou postavené obrovské terasy, navzájem spojené jakýmisi "nájezdy", nebo rampami. Jednotlivé terasy jsou při straně u skalního srázu lemovány sloupovými síněmi - Kolonádami. Ta první obsahuje kolem každé strany spojující rampy 22 sloupů, druhá s 2 x 44 sloupy a třetí s 84 sloupy. Byla zde vybudována obrovská zahrada, plantáže papyru a zasázeny stromy do vyhloubených a dovezenou hlínou naplněných jam. Po stranách druhé, střední terasy jsou umístněny dvě kaple. Na západě kaple bohyně Hathor s 24 sloupy a na východě kaple boha Anupa s 12 sloupy a Sluneční chrám boha Raharachteje.
Stejně jako ostatní egyptské chrámy, byl i Hatšepsovetin chrám vyzdoben řadou nástěnných maleb. K těm nejslavnějším patří líčení výpravy do země kadidla Puntu (snad dnešní východní Súdán), přivítání egyptské výpravy lidem Puntu a její kněžnou a dále nakládání obchodních lodí a plavba domů. V síni zrození si pak můžeme prohlédnout cyklus zrození královny a její božský původ. Horní terasa pak obsahuje zádušní kult královny a jejího otce, obětní dvůr slunečního kultu a svatostánek boha Amona. Celý chrám byl obehnán ohradní zdí, dalšími kolonádami a rampami a vstupní branou zdobenou stromy (jejich 3500 let staré pařezy je možné vidět i dnes), do které se vcházelo alejí sfing.
Chrám královny Hatšepšovet, Egypt Autorem architektonického plánu Hatšepsovetina chrámu je slavný architekt Senmut, který si rovněž nechal postavit svou hrobku v Dair al-Bahrí, a to přímo před vchodem do chrámu, takže její komory se táhly pod jeho nádvořím. I on však při svém projektování čerpal z nejstaršího z trojice chrámů v Dair al-Bahrí - z chrámu Mentuhotepa II. (11. Dynastie). Když byl chrám v 19. století objeven, byl absolutně v troskách. Ty měl na svědomí Thutmose III., dále pak Achnaton, který nechával likvidovat veškerá božstva, kromě svého Atona a nakonec zemětřesení a jiné přírodní vlivy.

Naproti chrámu je další důležitá památka, ale už méně zachovaná a to Ramesseum.

Ramesseum
Velkolepý chrám Ramesse II., nacházející se v západních Thébách, zasvěcený hlavnímu Thébskému bohu – Amonovi. Chrám zde stojí v sousedství dalších chrámů králů 18 - 20. dynastie, jako např. Thutmose III. a IV., Amenhotepa III. a Ramesse IV. V řadě průvodců a i odborných knih se můžeme dočíst, že chrámy byly vystavěny jakožto zádušní, a tedy sloužily k obřadům za zemřelého krále, což však není zcela pravda, neboť hlavní význam těchto chrámů spočíval naopak za života panovníka. Faraoni slavili v těchto chrámech prastarý svátek SED, který se konal vždy v třicátém roce vlády panovníka. Jeho cílem bylo obnovení síly a energie panovníka a tím udržení a zajištění budoucnosti celému Egyptu.
Celý chrámový komplex zaujímá plochu okolo 5-ti hektarů a byl obehnán mohutnou zdí z nepálených cihel. Kromě hlavního chrámu (obdélník od 1. pylonu, až po svatyni) byl součástí chrámového komplexu i královský palác a chrám k uctívání faraona, chrám pro uctívání Ramessovy matky Tuji (Mut-Tuja) a manželky Nefertari, chrámová škola, příbytky kněžích, kaple, svatyně, a další. Nechybí samozřejmě hojné hospodářské budovy a sklady. Chrám je vyzdoben mnohými reliéfy zobrazující Ramesse II. jako velkého válečníka, zvláště pak jako vítěze bitvy u Kadeše. Další z dochovaných reliéfů vyobrazuje Ramesse II. ve společnosti bohů. Stejně jako v jiných Ramessových chrámech, zdobilo i Ramesseum několik gigantických soch faraona. První dvě, 17,5 metru vysoké sochy, se tyčily podél schodiště před druhým pylonem (dnes se zde nachází jeden z kolosů povalených při zemětřesení). Další dvě žulové sochy se nacházely na druhém nádvoří. Dnes jsou zde již jen jejich torza.

Tento článek byl přečten 7007

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 63

8.21.8

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě