Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Egypt Asuánská přehradní nádr? a zatopené památky (7929)

Indie aneb jak jsme se tam dostali (8652)

Indonésie Jak jsme potkali orangutana (4405)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55824) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45658) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21635) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937900
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali
MEXIKO

Odkud: Z USA
Kdy: Léto 2000
Jak dlouho: 2 měsíc
Oblast: Mexiko - Mexico City

Mexico City, Mexiko Mexico City
Ráno jsme tady. Bereme si autobus do centra a rychle hledáme ubytování. V centru je dost velká výběr a tak nakonec končíme v levném a čistém hotýlku Argentino (stojí 9 Pesos). Převlékáme se, bereme foťák a vyražíme do ulic. Hurá Mexiko City.

Centro histórico
Naše první procházka po hlavním městě začala na hlavním náměstí Zócalo. Plaza de la Constitutión, postavená na zničeném “Velkém náměstí” aztéckého Tenochtitlánu, je ideálním výchozím bodem k prohlídce historického jádra.

To co vás hned uchvátí je velikost náměstí a Metropolitní katedrála, která je největším kostelem v zemi. Stavba trvala 250 let (1563 – 1813). Pozlacené oltáře, vyřezávané sochy, chór z cedrového dřeva, nástěnné fresky, gotické klenby a barokní malby je jen několik z drahocenností, které v katedrále jsou. Nádherné jsou dva oltáře: oltář králů Altar de los Reyes a oltář milosti Altar del Perdón.

Skromně vedle katedrály se krčí Dům svátosti Sagrario Metropolitano z poloviny 18. století, postavený z červeného vulkanického kamene.

Mexico City, Mexiko K historickým stavbám na Zócalu patří městská půjčovna Nacional Monte de Piedad na rohu Calle 5 de Mayo, západně od katedrály, která byla postavena v 18. století za účelem ochrany chudých od lichvářských úroků různých “finančníků”.

Celou východní stranu Zócala zabírá 235 m dlouhý Palacio Nacional. Na místě Moctezumova paláce nechal Cortéz v roce 1529 zřídit svoji rezidenci, kterou později převzali místokrálové a dnes je úředním sídlem prezidenta a centrálních úřadů. Palác, který byl při povstání v roce 1692 poškozen požárem, byl několikrát přestavován a rozšiřován. Nad balkónem uprostřed visí “zvon svobody”, který každoročně rozeznívá prezident státu 15. září, v předvečer státního svátku ke vzpomínce na začátek boje za nezávislost v roce 1910. V obrovské stavbě se 17 vnitřními dvorci se mj. nachází státní archiv a muzeum Benita Juáreze. Některé části paláce jsou přístupné veřejnosti. Hlavní atrakcí jsou fresky od Diaga Rivery. Monumentální nástěnný obraz na schodišti znázorňuje dějiny Mexika od dobytí do začátku průmyslového období.

Severně od Národního paláce jsou ruiny Templo Mayor. “Velký palác”, který stál na vrcholu jedné pyramidy a dvojitá pyramida se Slunečním chrámem a Quetzalcóatlovým chrámem, byly nejdůležitějšími stavbami v aztéckém Tenochtitlánu. Obě byly zasvěceny bohovi deště Tlálocovi a bohovi rodu a války Huitzilopochtlimu. V roce 1978 náhodou narazili dělníci při stavbě metra na kulatý monolit (8 tun, 3 m průměr) se znázorněním bohyně Měsíce Coyalxauhqui. Nález vedl k rozsáhlým vykopávkám, které odkryly základy “Velkého paláce”. Přes 7 000 nálezů je vystaveno ve vynikajícím muzeu, které má vchod v archeologickém areálu Templo Mayor.

Mexico City, Mexiko Severovýchodně od Templo Mayor (asi 150 metrů) je náměstí Plaza de Loreto s vodotryskem a dvěma kostely Nuestra Seňora de Loreto (1816) a Santa Teresa la Nueva (zač. 18. stol, barevné kachle). Dál na západ dojdeme k Plaza Santo Domingo. Náměstí orámované starými domy s okázalým barokním kostelem St. Domingo si zachovalo atmosféru koloniální doby.

Mexico City, Mexiko Šikmo proti muzeu stojí nejstarší, nepřerušeně pracující nemocnice v celé Americe Hospital de Jesús Nazareno (1521). V sousedícím kostele je hrobka dobyvatele Hernána Cortése

Poslední, nejdelší procházka od Zócala, vede zádním směrem. Vydáme se po Avenida Madero a dojdeme ke kostelu San Francisco Naproti je jeden z nejkrásnějších koloniálních domů Casa de los Azulejos (Dům Kachel). Dům pochází z roku 1596 a od počátku 18. stol září dům vně a uvnitř modro-bílo-žlutým kachlovým dekorem z Puebly.

Po levé straně vidíme nejvyšší budovu Latinské Ameriky, 180 metrů vysoký mrakodrap Torre Latinoamericana (1956). Za poplatek (20 N$) lze vyjet výtahem do 41. poschodí, kde je restaurace.

V těsné blízkosti Torre Latinoamericana je palác umění Palacio de Bellas Artes (1901 – 1934). Vnější obložení je z carrárského mramoru, uvnitř je použit barevný mexický mramor. Přesto, že vzhledem ke své tíze palác po dokončení poklesl o 5 metrů, zůstal nepoškozen.

Archeologické muzeum
Mexico City, Mexiko Archeologické muzeum Museo Nacional de Antropologia bylo otevřeno v roce 1964 a svým zařízením a způsobem uspořádání objektů patří k nejlepším muzeím na světě. Pro návštěvu je potřeba alespoň celý den.

V přízemí muzea jsou následující výstavní sály. V prvním sálu zprava je přehled vývoje lidských ras a vývoje amerických národů, expozice o dřívějším životu v Mezoamerice. Vedle je sál Teotihuacán (rekonstrukce části reliéfu Quetzalcóatlova chrámu) a na konci pravé strany sál Toltéků (1 originální sloup z Tuly). Proti schodu je sál México, kde je přes 100 exponátů, mj. unikátní aztécký sluneční kalendář (24 t, 3,5 m průměr), kultovní nádoba Ocelotl-Cuauhxicalli pro lidská srdce mající tvar jaguára, 2,5 metrů vysoká bohyně Země Coatlicue a socha boha lásky, tance a květin Xochipilli. Následuje sál Oaxaca, kde jsou nálezy z Monte Albánu, v podzemí sálu je kopie hrobu č. 1044 a na volném prostranství před okny sálu je kamenná hrobka č. 7. Další sál je věnován kulturám z oblasti Mexického zálivu (ohromné kamenné hlavy Olméků, ceremoniel obětování, model pyramidy z El Tajínu). Obzvlášť zajímavý je Mayský sál (rekonstrukce krypty z Palenque, rekonstrukce chrámu z Bonampaku s freskami). V posledním přízemní sále je představena kultura západního a severního Mexika.
V patře je etnologická výstava o dnešních indiánských národech v Mexiku.


Tento článek byl přečten 55825

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 96

6.33.7

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě