Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Turecko Po básníkovi Homérovi a snílkovi Schliemannovi jsme nav?tívili Troju i my (8256)

Izreal Masadu jsme dobyli, ale byla to pěkná dřina do kopečka (5707)

Egypt Faraónské a arabské skvosty, prastaré čtvrti a moderní mrakodrapy Káhiry (5368)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55824) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45658) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21635) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937884
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali

KOSTARIKA

Odkud: Z Nikaragui
Kdy: Zima 2000
Jak dlouho: 1 měsíc
Oblast: Kostarika - Národní park Monteverde

deštný les Monteverde, Kostarika Kostarická centrální vysočina pokračující až k nikaragujským hranicím se na severozápad od Cordillera Central dělí do dvou horských masivů. Jedná se o Cordillera de Tilarán a Cordillera de Guanacaste. Cordillera de Tilarán jsou charakteristické zvlněnými kopci, které jsou pokryty deštným pralesem. Jedno z nejpopulárnějších míst této oblasti je deštný prales v Monteverde. Tato oblast je považována za klenot mezi mlžnými pralesy. Už jen příjezd do této oblasti vám poskytne krásné zážitky. Pozorovat hustě zalesněné kopce s hlubokými údolími osázenými kávovníky je opravdu uchvacující. Srdcem této oblasti je malé městečko Santa Elena, které vzniklo roku 1951. Zdejší městečko založili přistěhovalci ze Severní Ameriky, hlásící se k mírumilovné náboženské skupině Qukakerů, kteří byli vězněni. Po propuštění z vězení začali tito lidé hledat místo kde by mohli žít. Nakonec se rozhodli pro Kostariku, pro oblast Monteverde. Bylo to dostatečně daleko od San José a také pozemky byly levné. Začali farmařit a produkovat sýr. V začátcích produkovali přibližně 10 kg sýru za den, nyní je to přibližně 1 000 kg denně. V dnešní době se rozváží zdejší sýr do celé Kostariky.

Národní park Monteverde

deštný les Monteverde, Kostarika Na hranici s Nikaraguí platíme výstupní poplatek 3 USD, vstup do Kostariky bez problémů, dostali jsme jen razítko do pasu. Z hranic stopujeme až do městečka Tilarán (ujeli jsme 170 km), kde si bereme na zbytek cesty autobus za 600c do Monteverde. Máme štěstí, autobus jede hned, cesta potrvá 3 hodiny a tak tam budeme kolem páté odpoledne.
Ať už budete přijíždět do Monteverde z jakéhokoliv směru, pro mnohé z vás to bude nejhorší jízda v životě. To čemu tady říkají cesty mnohdy připomíná vyschlé koryto řeky a pravděpodobně v období dešťů tudy řeka teče. Prašná, kamenitá cesta s hlubokými kolejemi, výmoly a dírami způsobí, že ujetí několika desítek kilometrů trvá hodiny. Po této cestě máte pocit, že se vám rozskočí hlava a to nejez z občasného nárazu do střechy auta. Ale věřte, to kodrcání sem stojí za to. Vůbec vám nebude vadit že tu celý rok prší, vždyť jste přeci v deštném pralese.

První věc kterou po svém příjezdu uvidíte, je již zmiňovaná vesnička Santa Elena. Najdete zde obchody, restaurace, hotely, turistické a informační kanceláře a banku. Po příjezdu si hledáme ubytování, ceny se pohybují kolem 4-5 USD za osobu, pro zdatné české kuchaře doporučujeme, aby se zeptali, zda hotel nabízí i kuchyni (kochina). Pozor v noci, jste ve výšce kolem 1500 m.n.m. a tak se pořádně oblékněte.
deštný les Monteverde, Kostarika Pokud budete pokračovat dále z Santa Elena jihovýchodním směrem, asi po 6 km narazíte na vstup do rezervace Monteverde. Podél této cesty je soustředěna řada hotelů různých cenových kategorií. Asi 5 km severovýchodním směrem od Santa Eleny se nachází další rezervace se jménem Reserva Santa Elena. V okolí můžete navštívit také motýlí zahradu, ve které uvidíte obrovské množství motýlů, jejich vývoj a způsob života. Najdete zde žabí farmu i galerii kolibříků. Prohlédnout si můžete některou uměleckou galerii nebo zpoza oken shlédnout výrobu sýrů ve zdejší farmě. Za návštěvu stojí také Coffe Shop, výrobna a pražírna kávy, můžete zde ochutnat pravou a nefalšovanou kostarickou kávu. Největší atrakcí je ovšem návštěva deštného pralesa. Vybírat můžete z několika rezervací a parků. Každá z rezervací nabízí různě dlouhé a obtížné trasy. Co si ale rozhodně nesmíte nechat ujít je takzvaný Sky trek nebo Sky Walk.

Santa Elena trek

deštný les Monteverde, Kostarika Ráno v sedm vycházíme směrem Monteverde Cloud Forest. Jdeme na Cerro Amigo Trail (1842 m.n.m.). Je to asi dva kilometry od hotelu Belmar a potom tři kilometry do hodně prutkého kopce. Má zde být nádherný výhled na okolí mlžný les. Po cestě nám hodně prší a je zataženo. No prostě mlžný les. Výhled je opravdu super, prší, je zima a mraky se předhání, kdo nám víc zakryje výhled na národní park. Prolízáme si místní faunu, studujeme rostlinky a občas vykoukneme z našeho ochránce stromu, který nás kryje od deště, zda se už rozehnaly mraky a my uvidíme les. Občas vyskočím a dělám foto, dokonce jsme i zahlídli sopku Arenal. Po hodince jdeme zpět a navštěvujeme ještě Nature Trail.

Sky trek a Sky walk

deštný les Monteverde, Kostarika Obě dvě atrakce se nacházejí v hustém mlžném pralese. Kdo nemá strach z výšek a provazových mostů může vyzkoušet Sky walk. Nejprve půjdete po zpevněné stezce pralesem a po chvilce uvidíte co vás čeká. Procházka v pralese je totiž kombinovaná s přechody po provazových mostech, které jsou zavěšeny ve vrcholcích stromů, tudíž máte úžasnou možnost pozorovat život v korunách, který je bohatší než život na zemi. Mosty působí celkem bezpečně avšak houpání a kymácení se tu nevyhnete. Procházení přes mosty vám však cestu pralesem neuvěřitelně zpestří.

Pro odvážnější jedince je k dispozici Sky trek. Jedná se o systém kabelů, které jsou taktéž zavěšeny mezi stromy nad hlubokými údolími. U hlavního vchodu vyfasujete helmu, horolezecké popruhy a karabinu. Dojdete k prvnímu kabelu, pak se jednoduše postavíte na stoličku, připnete kabel a můžete jet.

Tento článek byl přečten 4774

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 27

8.91.1

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě