Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Malajsie národní park Taman Negara a jeho příjemné pijavice (10888)

Izrael - Akko a křižácké tažení, Haifa a Baháíský chrám a římské památky Caesarea (6271)

Panama City na jedné straně velmi chudé, na druhé straně ultramoderní velkoměsto (4588)


NEJ FOTOGRAFIE
(15358) Usa
(15184) Indie
(14571) Čína
(11353) Keňa
(7897) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(54742) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(44667) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(39055) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(31054) Egypt Jaká tajemství ještě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(20491) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tádž Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 860705
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali

KOSTARIKA

Odkud: Z Nikaragui
Kdy: Zima 2000
Jak dlouho: 1 měsíc
Oblast: Kostarika - Národní park Monteverde

deštný les Monteverde, Kostarika Kostarická centrální vysočina pokračující až k nikaragujským hranicím se na severozápad od Cordillera Central dělí do dvou horských masivů. Jedná se o Cordillera de Tilarán a Cordillera de Guanacaste. Cordillera de Tilarán jsou charakteristické zvlněnými kopci, které jsou pokryty deštným pralesem. Jedno z nejpopulárnějších míst této oblasti je deštný prales v Monteverde. Tato oblast je považována za klenot mezi mlžnými pralesy. Už jen příjezd do této oblasti vám poskytne krásné zážitky. Pozorovat hustě zalesněné kopce s hlubokými údolími osázenými kávovníky je opravdu uchvacující. Srdcem této oblasti je malé městečko Santa Elena, které vzniklo roku 1951. Zdejší městečko založili přistěhovalci ze Severní Ameriky, hlásící se k mírumilovné náboženské skupině Qukakerů, kteří byli vězněni. Po propuštění z vězení začali tito lidé hledat místo kde by mohli žít. Nakonec se rozhodli pro Kostariku, pro oblast Monteverde. Bylo to dostatečně daleko od San José a také pozemky byly levné. Začali farmařit a produkovat sýr. V začátcích produkovali přibližně 10 kg sýru za den, nyní je to přibližně 1 000 kg denně. V dnešní době se rozváží zdejší sýr do celé Kostariky.

Národní park Monteverde

deštný les Monteverde, Kostarika Na hranici s Nikaraguí platíme výstupní poplatek 3 USD, vstup do Kostariky bez problémů, dostali jsme jen razítko do pasu. Z hranic stopujeme až do městečka Tilarán (ujeli jsme 170 km), kde si bereme na zbytek cesty autobus za 600c do Monteverde. Máme štěstí, autobus jede hned, cesta potrvá 3 hodiny a tak tam budeme kolem páté odpoledne.
Ať už budete přijíždět do Monteverde z jakéhokoliv směru, pro mnohé z vás to bude nejhorší jízda v životě. To čemu tady říkají cesty mnohdy připomíná vyschlé koryto řeky a pravděpodobně v období dešťů tudy řeka teče. Prašná, kamenitá cesta s hlubokými kolejemi, výmoly a dírami způsobí, že ujetí několika desítek kilometrů trvá hodiny. Po této cestě máte pocit, že se vám rozskočí hlava a to nejez z občasného nárazu do střechy auta. Ale věřte, to kodrcání sem stojí za to. Vůbec vám nebude vadit že tu celý rok prší, vždyť jste přeci v deštném pralese.

První věc kterou po svém příjezdu uvidíte, je již zmiňovaná vesnička Santa Elena. Najdete zde obchody, restaurace, hotely, turistické a informační kanceláře a banku. Po příjezdu si hledáme ubytování, ceny se pohybují kolem 4-5 USD za osobu, pro zdatné české kuchaře doporučujeme, aby se zeptali, zda hotel nabízí i kuchyni (kochina). Pozor v noci, jste ve výšce kolem 1500 m.n.m. a tak se pořádně oblékněte.
deštný les Monteverde, Kostarika Pokud budete pokračovat dále z Santa Elena jihovýchodním směrem, asi po 6 km narazíte na vstup do rezervace Monteverde. Podél této cesty je soustředěna řada hotelů různých cenových kategorií. Asi 5 km severovýchodním směrem od Santa Eleny se nachází další rezervace se jménem Reserva Santa Elena. V okolí můžete navštívit také motýlí zahradu, ve které uvidíte obrovské množství motýlů, jejich vývoj a způsob života. Najdete zde žabí farmu i galerii kolibříků. Prohlédnout si můžete některou uměleckou galerii nebo zpoza oken shlédnout výrobu sýrů ve zdejší farmě. Za návštěvu stojí také Coffe Shop, výrobna a pražírna kávy, můžete zde ochutnat pravou a nefalšovanou kostarickou kávu. Největší atrakcí je ovšem návštěva deštného pralesa. Vybírat můžete z několika rezervací a parků. Každá z rezervací nabízí různě dlouhé a obtížné trasy. Co si ale rozhodně nesmíte nechat ujít je takzvaný Sky trek nebo Sky Walk.

Santa Elena trek

deštný les Monteverde, Kostarika Ráno v sedm vycházíme směrem Monteverde Cloud Forest. Jdeme na Cerro Amigo Trail (1842 m.n.m.). Je to asi dva kilometry od hotelu Belmar a potom tři kilometry do hodně prutkého kopce. Má zde být nádherný výhled na okolí mlžný les. Po cestě nám hodně prší a je zataženo. No prostě mlžný les. Výhled je opravdu super, prší, je zima a mraky se předhání, kdo nám víc zakryje výhled na národní park. Prolízáme si místní faunu, studujeme rostlinky a občas vykoukneme z našeho ochránce stromu, který nás kryje od deště, zda se už rozehnaly mraky a my uvidíme les. Občas vyskočím a dělám foto, dokonce jsme i zahlídli sopku Arenal. Po hodince jdeme zpět a navštěvujeme ještě Nature Trail.

Sky trek a Sky walk

deštný les Monteverde, Kostarika Obě dvě atrakce se nacházejí v hustém mlžném pralese. Kdo nemá strach z výšek a provazových mostů může vyzkoušet Sky walk. Nejprve půjdete po zpevněné stezce pralesem a po chvilce uvidíte co vás čeká. Procházka v pralese je totiž kombinovaná s přechody po provazových mostech, které jsou zavěšeny ve vrcholcích stromů, tudíž máte úžasnou možnost pozorovat život v korunách, který je bohatší než život na zemi. Mosty působí celkem bezpečně avšak houpání a kymácení se tu nevyhnete. Procházení přes mosty vám však cestu pralesem neuvěřitelně zpestří.

Pro odvážnější jedince je k dispozici Sky trek. Jedná se o systém kabelů, které jsou taktéž zavěšeny mezi stromy nad hlubokými údolími. U hlavního vchodu vyfasujete helmu, horolezecké popruhy a karabinu. Dojdete k prvnímu kabelu, pak se jednoduše postavíte na stoličku, připnete kabel a můžete jet.

Tento článek byl přečten 4236

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 27

8.91.1

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě