Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Thajsko Bývalé hlavní město siamského království historického města Ayutthaya (3975)

Indonésie Ostrov Sumba a jeho archaický nábo?enský systém (4961)

Chile Atacama nejsu??í pou?? světa téměř bez srá?ek (16668)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55825) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45659) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21636) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937936
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali

KOSTARIKA

Odkud: Z Nikaragui
Kdy: Zima 2000
Jak dlouho: 1 měsíc
Oblast: Kostarika - San José a okolí

San José

Z městečka Fortuna odjíždíme autobusem na Ciudad Quesada (280c, 1.5 hodiny). Přestup na autobus San José (580c, 2.5 hodiny). V San José nahazujeme batohy a vyražíme hledat hotel. Po dlouhém hledání končíme v Pensionu Salamanca (1000c oba). Ještě tento den si jdeme vyřídit letenku do Ekvádoru - Quito. Cena je kolem 170USD na jednoho, bez studentské slevy 350USD. Po úspěšném vyřízení letenky pokračujeme v našem byrokratickém dnu a vyřizujeme viza do Panamy. Vyřizování je dost náročné, jedná se o konzulární víza, což znamená, že všechny materiály se posílají do Panamy na posouzení a zpět. Zabere to asi tři dny a cena za tento nesmysl je 75USD (naše druhá nejdražší víza, hned po Indonezských za 80USD). Snad to dopadne dobře. No ale zpět k San José.

Pouliční hazard, San José, Kostarika Hlavní město San José leží v širokém údolí zvaném Centrální údolí. Jeho nadmořská výška je 1150 m nad mořem a pyšní se jedněmi z nejlepších klimatických podmínek na světě. V San José žije přibližně 300 000 obyvatel, avšak i s přilehlými předměstími se počet obyvatel vyšplhá přes milion, což je jedna třetina celkového počtu obyvatel. Město bylo založeno roku 1737 a během prvního století své existence bylo malou nezajímavou vesnicí. Avšak díky skvělé poloze začalo prosperovat a roku 1823 bylo vyhlášeno hlavním městem. San José prosperovalo především z kávy (je fakt super) rostoucí na přilehlých kopcích. Ve městě se nachází několik zajímavých míst a velkou výhodou je, že jsou všechna snadno dosažitelná pěšky. Říká se, že San José si můžete dokonale prohlédnout za dva dny. Hlavními tepnami jsou Avenida Central a Calle Central, od nich se pak začínají číslovat další ulice. San José je také dobrým výchozím bodem pro jednodenní výlety po okolí. Oblíbené destinace jsou motýlí farma, sopka Poás, oblast Orosí, umělecké centrum Sarchí, výlety na kávové plantáže a jiné.

Museo de Jade je jedním z nejslavnějších. Představuje největší světovou sbírku amerického nefritu. Kameny jsou nádherně osvícené a nabízí krásnou podívanou. Muzeum vystavuje také sbírky archeologických vykopávek a zlata. Z 11. patra budovy je krásný rozhled na město.
Vánoce, San José, Kostarika Museo Nacional je dalším zajímavým muzeem. Vystavuje archeologické vykopávky, zlato, drahokamy, koloniální nábytek, oděvy a umění. Sídlí v bývalém paláci vojska, které bylo rozpuštěno v roce 1949. Za zmínku stojí fakt, že Kostarika je jediná země ve Střední Americe, která nikdy ve dvacátém století nebyla stižena válkou.
Museo de Oro Precolombino nabízí sbírku předkolumbovských výrobků ze zlata a také numismatickou sbírku.
Další muzea, která stojí za zmínku jsou Museo de Arte Costarricense – umělecké muzeum, Museo de los Niňos - muzeum pro děti, Muzeo de Insectos - nádherné sbírky hmyzu, Museo de Telegráfico y Filatélico de Costa Rica – poštovní muzeum, Museo de Criminología – muzeum pro prevenci proti kriminalitě a Museo Nacional de Ferrocarrilú – železničářské muzeum.
Ujít si nesmíte nechat Teatro Nacional národní divadlo, nejpůsobivější budovu ve městě. Je to centrum kostarické kultury a umění, které postaveno roku 1890. Vnějšek budovy, zdobený sochami Beethovena a Calderóna, není tak zajímavý jako vnitřek. Krásné malby na plátnech zobrazují sklizeň a export kávy. Jsou zde překrásné mramorové schody, zlacené stropy a parketové podlahy z exotických dřevin. Uvnitř se samozřejmě nachází divadlo a příjemná kavárna s uměleckou galerií.

Ve městě se také nachází i několik zelených oáz. Jednou z nich je Parque Nacional klidný a tichý park, v jehož středu stojí Národní památník. Zajímavé objekty poblíž parku jsou budova Národního shromáždění a kongresová budova a samozřejmě také budova Národní knihovny. V Parque Espaňa se nacházejí jedny z nejvyšších stromů ve městě a zejména před východem slunce se zde pořádají úchvatné ptačí koncerty. V neděli se zde koná venkovní trh. Poblíž parku se nachází Museo de Jade a Fábrica Nacional de Licores bývalá továrna na likéry, dnes umělecké muzeum.

Okolí San José

Národní park Poás
Vulkán Poás, San José, Kostarika Ráno vyrážíme na Poáz. Autobus jede v 8.30 (cena 600c, 2 hodiny) a po cestě dvakrát zastavujeme. Jednou na ochutnávku kávy a podruhé na ochutnávku sýra. Vstupné na vulkán Poáz je pro turisty jiné než pro domácí a to 6 USD. Pokud ale vystoupíte z autobusu a děláte jako že kupujete lístek a nastoupíte zpět do autobusu, nemusíte ho koupit. Dál už to nikdo nekontroluje. Národní park Poáz se rozkládá na ploše 5 600 ha a je soustředěn kolem vulkánu Poás (2704 m). Leží 37 km severně od Alajuela. Je to jeden z nejznámějších a nejstarších národních parků v Kostarice. Park byl několikrát uzavřen kvůli silným erupcím sopky. Naposledy roku 1995. V současné době sopka bublá a vypouští vařící páru. Hlavní kráter má 1,5 km v průměru a je 300 m hluboký. Kvůli nebezpečným plynům uvnitř sopky je zakázán vstup přímo do kráteru. Nedaleko vulkánu se nachází mlžný les, skvělá ukázka různých druhů fauny a flory žijící v těchto lesích. Park je protkán dobře značenou sítí cestiček, stezek a cest. Dobře se oblékněte, je tady zima.

Národní park Braulio Carrillo
Vulkán Poás, San José, Kostarika Dobrou příležitostí porohlédnout si park je jízda po moderní dálnici, mezi San José a Limónem, která vede těsně kolem parku a činí tak park velice dobře dostupný. Park, pojmenovaný po třetím prezidentovi, byl založen roku 1978. Rozkládá se na ploše 44 100 ha a nacházejí se zde vulkány Brava (2906 m) a Cacho Negro (2150 m). Park zahrnuje jak mlžné lesy položené ve vyšších výškách, tak nížinné deštné pralesy. Díky rozlehlosti parků a rozdílným nadmořským výškám (od 50 do 2906 m nad mořem) jsou zde také rozdílné teploty, avšak množství srážek neklesne nikde pod 3 m za rok. V parku můžete najít obrovské množství fauny a flóry.

Tento článek byl přečten 5766

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 15

7.03

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě