Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Indie aneb jak jsme se tam dostali (8652)

Izrael Svaté město Jerusalém a jeho jedinečné památky (8629)

Jordánsko Pokladnice v Petře z filmu Indiana Jones a poslední kří?ová cesta (10729)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55825) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45659) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32292) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21636) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937955
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali
BLÍZKÝ VÝCHOD

Odkud: Z ČR a Turecka.
Kdy: říjen 1998
Jak dlouho: 1 měsíc
Oblast: Egypt - Káhira

Káhira, Egypt Káhira Příjezd do Káhiry je pro nás vysvobozením, konečně jsme dojeli po strastiplné cestě třetí třídou. A tak šťastni vybíháme z vlakového nádraží a stále nadšeni jdeme hledat ubytování pro pár posledních dnů, co budeme v Egyptě. Končíme ve staré části Káhiry blízko tržišt, mého oblíbeného místa. Už se teším, jak večer půjdeme nakupovat a smlouvat.

Káhira je město kontrastů. Žijí zde milióny lidí různých ras a národností, různých náboženství a různých politických přesvědčení. Vedle sebe tu žije bída a bohatství. Ve smogovém oparu zde mlčky postávají faraónské, stejně jako arabské kulturní skvosty, prastaré čtvrti s malovanými fasádami, stejně jako šedé a smutné betonové paneláky a moderní mrakodrapy. Noční Káhira je zase kontrastem mezi temnými čtvrti s několika planoucími ohni a tisíci světel neonových reklam zářícími centry káhirského života.

Káhirská věž

K místům, kterými se může Káhira pochlubit, patří i moderní, 186 m vysoká vyhlídková věž. Obvykle je s hrdostí zdůrazňováno, že celá stavba je výsledkem práce egyptských inženýrů a dělníků. Monumentální portál se širokým vstupním schodištěm z asuánské růžové žuly uvádí vstupní halu, která je vyzdobena barevnými okny a nástěnnou mozaikou znázorňující tradiční i současné výjevy ze života lidu. Věž má ve své kopuli otáčecí restauraci a bar pro 100 osob. Z posledního poschodí se nabízí impozantní pohled na celé město a jeho pamětihodnosti. Při normální viditelnosti lze spatřit i gízské a sakarské pyramidy. Byla postavena v roce 1961 tehdejším presidentem Nasserem. Pod věží se nalézá příjemný malý park Faraónova zahrada (Pharao Garden) a několik krámků. Na východ od rozhledny se u břehu Nilu tyčí obelisk Ramesse II.

Káhira, Egypt Egyptské museum

Další naše zastávka je jen kousíček od východního břehu Nilu v Egyptském muzeu, založeném roku 1900 Augustem Mariettem. V jeho archivech se nachází více než 120 tisíc exponátů, z nichž většina je vystavena. Ve více než 50ti místnostech jsou k vidění nádherné kolosální sochy (mezi nimi i slavná trůní socha faraóna Rachefa), různé sfingy, sarkofágy a rakve, mumie faraónů (za zvláštní příplatek), šperky, nábytek, nádoby, zbraně a samozřejmě poklady z Tutanchamonova hrobu, včetně jeho zlaté rakve a posmrtné masky. Za povšimnutí stojí i nádherný park patřící k muzeu, ve kterém je rozmístěna řada zajímavých soch. Zároveň je to jedno ze dvou míst v celém Egyptě, kde můžete volně spatřit rostoucí papyrus a mimo jiné i sochu a sarkofág zakladatele Egyptského muzea a slavného archeologa Augusta Marietteho. Budova Káhirského muzea je postavena v neo-klasicistním stylu a jejím autorem je francouzský architekt Marcel Dourgnon. Rozhodně stojí za to navštívit toto muzeum na celý den.

Káhira, Egypt Káhirská citadela, mešita Mohameda Aliho a muzeum Gouhara

Káhirská citadela představuje zbytky imposantní pevnosti postavené ve 12. století hrdinou muslimů, přemožitelem křižáckých výprav Saladinem. Při výstavbě pevnosti byly převzaty některé prvky křižáckých hradů. Široké ochranné zdi, bašty a strategicky rozmístěné ochranné věže činily pevnost nedobytnou. K pevnosti byl veden rovněž v té době postavený aquadukt, který je v některých průvodcích mylně připomínán a připisován Římanům. Citadela byla po 700 let sídlem egyptských panovníků a na jejím nádvoří se v 17. a 18. století konaly velkolepé recepce vyslanců tehdejších nejbohatších států Evropy, kteří měli mimořádný zájem na obchodních stycích s touto branou Afriky.

Mohamed Ali dal za svého života strhnout zbytky hlavního paláce pevnosti a na jeho místě postavil podle vzoru známé mešity istanbulské nádhernou alabastrovou mešitu, nesoucí dnes jeho jméno. Mešita svou kopulovitou věží a dvěmi charakteristickými jehlovými minarety tvoří dominantu staré Káhiry. Na pravé straně za vchodem do mešity je hrobka Mohameda Aliho. Na nádvoří pevnosti se nachází Gouhara muzeum, kdysi hlavní oficiální rezidence Mohameda Aliho.

Káhira, Egypt Mauzoleum sultána Kalá'úna

Obdivujete-li krásy arabského stavitelství, pak si nenechte ujít procházku po ulici chalífy Mu'izz Lidínilláha, téměř na samém východním okraji Káhiry. Nachází se zde jedna z nejhonosnějších budov Káhiry – Mauzoleum sultána Kalá'úna, které je vlastně komplexem budov Mauzolea, školou (madrásou) a nemocnicí, postavených v roce 1285. V samotném mauzoleu je uchován sarkofág sultána Kalá'úna a jeho syna Muhammada an-Násira. Již z venku nás upoutá fasáda s nádhernými ornamenty, předznamenávající nádheru ukrytou za jejími branami. Interiér budov, alabastrové sloupy, mozaikové podlahy, barevná skla v oknech, kombinace různobarevného mramoru, zlata, vyřezávaného dřeva, reliéfů a maleb nutně přivádí Evropana k úžasu nad krásou, uměním a bohatstvím tehdejších stavitelů.

Káhira, Egypt Bazar Muski a Khan al-Khalílí

Cizinci i samotní Egypťané někdy tyto bazary dost dobře nerozlišují a víceméně je pokládají za jeden komplex. Jen ztěží lze ve stručnosti charakterizovat atmosféru spleti úzkých uliček doslova přeplněných malými dílnami a krámy, nabízejícími práce tradičních místních řemesel. Na samotný bazar se později napojovaly: bazar klenotníků, uličky obchodníků s orientálním kořením, sklářů, mědikovců a dalších. Celý bazar se dnes nazývá El Muski. Nabízí bohatou přehlídku dovednosti, vynalézavosti a jemnosti práce tradičních řemesel. Návštěvníkům jsou nabízeny desítky druhů originálních orientálních upomínkových předmětů včetně nádherných zlatých šperků s tyrkysovými kameny alexandrity, filigrénské práce ve stříbře, koberce arabských, perských a tureckých vzorů, původní výrobky ze skla, nejrůznější předměty z ozdobně tepané mědi, věci ze slonové kosti a kazety, vykládané perletí a stříbrem. Zážitek sám o sobě představuje návštěva v jedné z uliček prodavačů orientálních drog, koření a krámků místních výrobců voňavek. Zajímavá je vlastní práce v dílnách obyčejně otevřených do uliček. V dílnách pracují nejčastěji jen členové rodiny a umění ve zpracování se doslova přenáší z otce na syna. V zadních uličkách bazaru jsou miniaturní hutě, kde práce s mědí a sklem připomíná spíše pečení chleba. Bazar si v podstatě zachoval tvář, jakou měl zhruba před 300 lety. Káhira, Egypt

Kousek od bazaru je nejslavnější mešita Al-Azhar, která je zároveň i nejstarší univerzitou a nejpřednější středisko islámského náboženství. Mešita byla založena fatimovským dobyvatelem Gawharem v roce 970 jako shromažďovací mešita nově vznikajícího města al Káhira. Po stránce architektury je mešita směsí stylů všech následujících období, jelikož byla neustále rozšiřována a přestavována.

Město mrtvých

Na jihovýchodním cípu Káhiry se rozprostírá jedna z nejchudších čtvrtí. Město mrtvých je obrovský, šest kilometrů dlouhý hřbitov, který se stal útočištěm pro přibližně 350 tisíc lidí. Hřbitovu vévodí mauzoleum sultána Muhammada Alího, sultána Barkúka, mauzoleum imáma aš-Šafi'ího a Kájtbájova mešita. Většina hrobů je však jednoduchého "garážovitého slohu". A právě tyto chudé hrobky se staly jak domovem zesnulých, tak i tisíců nově příchozích. Z města mrtvých se postupně stává město živých. Vznikají drobné dílny a obchůdky, v posledních letech se zde zavádí rozvod vody a elektřiny


Tento článek byl přečten 5369

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 23

7.62.4

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě