Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Keňa sloní stáda, žirafi a antilopi a k tomu nádherná příroda v parku Tsavo East a West (5787)

Malajsie národní park Taman Negara a jeho příjemné pijavice (11606)

Čína moderní část Pekingu versus jeho bohatá historie (4713)


NEJ FOTOGRAFIE
(15418) Usa
(15248) Indie
(14619) Čína
(11407) Keňa
(7956) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55421) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45370) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40322) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(31903) Egypt Jaká tajemství ještě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21175) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tádž Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 907466
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali INDIE

Odkud: Z Pakistánu a Iránu.
Kdy: Podzim 2000
Jak dlouho: 10 dní
Oblast: Indie - cesta Leh - Manikaran

Leh - Ladak údolí, Indie Dojezd do Lehu už byla maličkost, bylo něco kolem 15 km a to by jsme došli i pěšky :-) Leh byl nabitý turisty a tak je poblém najít levné ubytování. Nakonec končíme u jednoho děduly, řekl si 50 rupek, což je na Leh málo. Má i pěknou zahrádku a když mu pomůžeme okopávat, dá nám slevu. No uvidíme.

Leh

Leh - Ladak údolí, Indie Leh, kdysi důležité místo karavan jaků odjíždějících do centrální Asie, leží v malém údolí severně od udolí řeky Indus. Dnes je to významné vojenské centrum (Leh jsme navštívili v době, kdy ještě nepropukla vákl z Pákistánem, dnes asi bude ještě více duleité vojenské centrum) a také turistická destinace. Asi nejznámější pamatkou a aktrakcí je palác v Lehu. S jeho výstavbou se začalo v 16. století, nyní ve 21. století je opuštěný a hodně zničený, také díky ladacké válce s Kašmírem v posledním století. Jedním z hlavních důvodů, proč vylézt ten hrozný kopec k pevnosti a vypotit pár kaper potu, je super výhled na okolní krajinu - pohoří a hory Zanskar údolí a řeka Indus. Samotný palác byl prodám Ladackou královskou rodinou státu a teď se pilně pracuje na rekonstrukci. Za nás se do paláce nemohlo, ale slyšeli jsme, že se dá přemluvit mnich u brány a za malý obnos vás pustí. No každopádně naděje tu je. Nečekejte ale nic extra, vetšína interiéru byla vykradena a zničena.

Leh - Ladak údolí, Indie Dole v městečku potom na vás čeká spousta obchůdků a restaurací, pozor na ceny, jsou většinou hodně předražené a cena se dá shodit až na 20 procent. Až budete mít prodejců plné zuby, zahněte do postranních uliček a uvidíte, jak Leh vypadal před půl stoletím, než sem začali proudit davy turistů.

Leh - Ladak údolí, Indie 1. listopadu se pravidelně koná obrovský festival v Lehu a my jsme měli to štěstí a byli jsme při tom. Festival začíná už časně ráno a pokračuje až do večera. Dá se to přirovnat k našim hodům, které jsou na Jižní Moravě. Lidé z jednotlivých vesnic jsou oblečeni do tradičních krojů, každá vesnice má svůj vlastní program, kde se představí, k večeru probíhá i soutěž ve střelbě lukem a jízdě na koni. To vše se odehrává na hlavním prostranství, kolem jsou potom roztroušeny jednotlivé stany, kam můžete nahlédnout a ochutnat nějakou tu specialitu.

Leh - Ladak údolí, Indie Další zajímavosti Lehu jsou v jeho okolí a mezi nejpopulárnější jednodenní výlety určitě patří výlet na Tikse Gompa a na Hemis Gompa. Ta první je asi 20 km z Lehu a dá se sem dostat mikrobusem. Leží v malebném údolí s nádherným výhledem na údolí Indus. Najdete zde významné sbírky tibetského umění a budhistické knihy. Je to také dobré místo na pozorování náboženských obřadů a svátků. Ta druhá - Hemis Gompa leží trošku dál od Lehu, asi 45 km, a doprava je sem složitější, mikrobusy končí asi 5 km od chrámu, zbytek už je po vlastních :-) Ale nezoufejte, je to příjemná procházka. Hemis Gompa patří mezi nejdůležitější a největší komplexy v Ladaku. Je známá pro svůj festival, který se koná většinou v druhé polovině června nebo na začátku července. To se potom po dva dny jen tančí a oslavuje. A konečně pro ty, co potřebují více adrenalinu, v Lehu se dá zorganizovat rafting na řekách Arkha a Indus. Počítejte ale s tím, že musíte přijet v sezóně, kdy je voda. Hemis Gompa - Ladak údolí, Indie

Dva dny po slavnosti odjíždíme směr jih - Manali. Autobus nejede a i tak je předražený (800 rupek), v úvadu připadá taxi nebo jeep, ale ty jsou ještě dražší a tak nakonec opět vítězí stop. Tak na doporučení našeho děduly jdeme brzo ráno, prý jezdí víc náklaďáků. Sedíme tu už 2 hodiny a nic neprojelo, nepočítáme pár místních, co nás poposunuli pár kilometrů. Jinak se ale stopuje senzačně. Každej je na nás zvědavý a ještě nám po stopu poděkuje, že jsme s ním jeli. Párkrát jsme se cítili i trapně, to když nám zastavilo auto a domácí si šli sednout dozadu na korbu, aby jsme my mohli sedět vepředu. Opět jsme se posunuli a sedíme teď u nějaké opuštěné restaurace, nakoupil jsem sušenky, stáli asi rupku a už jsou tady asi dost dlouho, obal byl úplně vyšosovaný od sluníčka, ale chutnají dobře. Kolem třetí projíždí náklaďák a zastavuje, jede směr Manali a vy máme vyhráno. Rychle nasedáme, vezeme ještě jednoho Sika, rozbil se mu náklaďák někde u Taglang La pasu (5328). Cesta se klikatí a postupně stoupá, občas musíme obdivovat naše řidiče, jak se umně vyhýbají a jak vůbec dokážou jezdit na takových silnicích v totálně zničených náklaďákách. Sedlo se blíží a my jedeme stále více pomalu, pomalu ale jistě. Motor vrčí a škytá, náš řidič umně přeřazuje a konečně jsem tady. Vrchol pasu je v nadmořské výšce 5328 a je to nejvýš, kde jsme kdy byli (na treku Darcha Padum jsme byli v 5040 m.n.m.). Pro naše řidiče děláme historické foto, naskakujeme zpět, dost tady fouká, a pokračujeme dolů do Manali. V Manali přestupujeme na autobus a jedeme směr Manikaran.

Tento článek byl přečten 4636

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 25

7.32.7

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě