Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Chile Ohňová země aneb konec světa (4857)

Panama poloostrovy, ostrovy a zátoky v ?elvím ráji Bocas del Toro (3823)

USA Řeka Colorado a jeden z nejhlub?ích kaňonů světa Grand Canyon (4478)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55825) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45658) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21636) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937924
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali

INDONÉSIE

Odkud: Z Malajsie a Thajska.
Kdy: Duben 1997
Jak dlouho: 1 měsíc
Oblast: Indonésie - Ostrov Bali

Bukittingi, Indonesie Bali

Jak vlastně popsat Bali? Jsou tu nádherná zelená terasová rýžová pole, překrásné tanečnice s úžasnými maskami, tisíce chrámů, staré tradice, ale i luxusní hotelové komplexy u bílých pláží, ukryté v kvetoucích zahradách, a plné talíře s langustami, krevetami a ostatními dary moře.

I když předkové nyní sídlí na nebesích, Balijci věří, že se čas od času spouštějí dolů, nepozorovaně dlí v domácích svatyních a ochraňují své bývalé rodiny. Proto jim ženy každé ráno předkládají na usmíření obětiny. A protože si chtějí naklonit nejen duši, ale i tělo boha, bývá v košíčku z palmového listí kromě květin i několik zrnek rýže. Při zvlášť významných svátcích kladou na oltáře překrásné ovocné pyramidy, koláčky nebo pečená selátka. Chrámy, ostatně i celé vesnice jsou orientovány podle posvátné hory Agung. Obvykle bývají obklopeny nádhernými stromy a keři nebo se skrývají v záplavě květin. Nejsou určeny pro každodenní kult. Balijci uctívají své bohy v soukromí, a proto postrádají jakékoliv zpodobení neviditelných a nepostižitelných božstev. Pouze o svátcích a při různých slavnostech chrámy ožívají, hýří barvami, vůně santalových tyčinek naplňuje vzduch a celou sváteční atmosféru dokresluje monotónní kovová hra gamelanu. Bohům a duchům, kteří obývají každičký kousek ostrova, se podřizuje vše. Před těmi zlými obehnali Balijci domy zdí a u vchodů vystavěli zídky, kolem nichž zlé síly neproniknou.

Bukittingi, Indonesie Tradiční baliské obydlí, kampung, se v ničem nepodobá evropskému. Tvoří skupinu staveb, které společně sdílejí často i tři generace. Domy se liší podle majetkových poměrů majitele nebo podle kasty, ke které přísluší, ale v podstatě zachovávají stejnou strukturu. Zdi vlastně chrání zahradu s nezbytnou sýpkou lumbung a malými pavilonky bale, z nichž každý má svou specifickou funkci. Jeden slouží jako kuchyň paon, další jako koupelna (ta nechybí ani v domech nejchudších lidí), ostatní jsou samostatné ložnice. Rodinný život se díky teplému počasí odehrává v otevřených pavilonech jen s vysokou střechou ze speciálně upravených palmových vláken či listů. Celé rodinné sídlo je rozmístěno podél pomyslné osy: posvátná hora - moře, přičemž na čestné straně hory se nachází ložnice pána domu a na straně obrácené k moři je vchodová brána chráněná zdí. Obydlí bohatých doslova oslňují orientální nádherou. Vyřezávané zlacené sloupy a trámy, mramorové podlahy, šedavé či barevné sochy, luxusní bohatě vyřezávaný baliský nábytek, křišťálové lustry a benátská zrcadla; vše doplněno záplavou květin, jezírky, fontánkami. Nad vesnickými chrámy předků a ochránců i nad chrámy smrti vynikají tři chrámy královské - hlavní ve středu státu, jeden u moře a jeden v horách. A vzhledem k tomu, že baliský kalendář má pouhých 210 dní, neuplyne na ostrově den, aby se v některém z chrámů neslavilo. Přicházejí průvody s gamelany a ženy nesou na hlavách koše s obětinami tak dovedně, že nezbývá než žasnout. Tradice v životě Balijců mají stále pevné kořeny.

Bukittingi, Indonesie Denpasar

Nejdůležitější město ostrova Bali, mystického a pověrami opředeného místa. Dějiny města jsou velmi podobné dějinám ostrova Bali. První holandští kolonisté tady přistáli v posledních letech 16. století a postupem staletí si ostrov začali podmaňovat. V 19. století byl Bali diplomatickou cestou přinucen k připojení se ke koloniím Holandska, ale sever Bali se kolonistům nepodařilo získat. Odpor domorodých obyvatel byl definitivně zlomen až v roce 1906, kdy se v Denpasaru uskutečnil odporný masakr - perfektně vyzbrojení holandští vojáci tu postříleli jen kopími ozbrojené domorodce.

Také proto to tu kolonisté měli vždy těžké, často se konaly demonstrace za samostatnost a v pralesích zuřila partyzánská válka statečných domorodců. Po vyhlášení nezávislosti se Bali stalo jednou z nejdůležitějších součástí mladé Indonésie.

Bukittingi, Indonesie Srdcem města je náměstí Puputan s parkem. V jeho středu stojí pomník, který připomíná oběti masakru roku 1906. Na východní straně náměstí najdete Balijské muzeum imitující architektonický chrámový a palácový styl ostrova Bali. V útrobách muzea mohou turisté obdivovat památky minulosti - masky, dřevořezby i předměty ze života domorodců. Jen několik desítek metrů od muzea stojí hlavní chrámu Pura Jagatnatha, v němž se pořádají pro našince velmi poutavé obřady. Nejstarším chrámem Denpasaru je Pura Maospahit.

V těsné blízkosti Denpasaru se nachází nejkrásnější a také nejnavštěvovanější mořský chrám Pura Tanah Lot nebo dva královské paláce Puri Agung a Puri Anyar.

Bukittingi, Indonesie Ubud

Městečko Ubudu je srdcem Bali, nacházejí se tu prastaré královské chrámy, monumentální paláce i vesnička řemesel. Dodnes sice v paláci bydlí tři šlechtické rodiny, ale jeho větší část včetně nádherných orientálních letohrádků se pronajímá turistům. Také zdejší umění doznalo rafinované a pro turisty atraktivnější změny. Předvádějí se taneční masky z představení Barong, Legong či Kecak. Kousek dál šikovní obyvatelé před vašimi zraky vytvoří dílo, které si můžete odvézt domů.

Důležitým místem ostrova je také komplex dvou desítek chrámů Besakih. Rozkládá se na svazích posvátné sopky Agung a některé z chrámů dva tisíce let staré. Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na pláže, které jsou proslavené především na jihovýchodním pobřeží Bali.

Tento článek byl přečten 8370

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 64

7.92.1

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě