Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Mexiko azurové moře a nezapomenutelné Tulum (6035)

Mexiko hluboko v d?ungli se skrývá Palenque s tajemným kosmonautem (5530)

Peru Tajemné obrazce Nazca a pohřebi?tě v Chauchilla (10050)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55825) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45659) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21636) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937943
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali
SÝRIE

Odkud: Z Bulharska a Rumunska
Kdy: Duben 1999
Jak dlouho: 1 měsíc
Oblast: Sýrie - Ugarit (Ras Shamra)

Ugarit (Ras Shamra)

Večer jsme pozváni od Rashida. Čeká nás bohatě prostřený stůl, který se prohýbá pod tíhou laskominek a různých mís s ovocem. Uprostřed stolu vévodí dvě vodní dýmky. No dneska to bude asi náročné. Díky našim syrským přátelům už jsme se pár dní nevyspali a doufali, že dneska u Rashida ... No nic. Kolem jedné ráno už to vypadá nadějně, dýmky jsou vykouřené, jídlo snězené a Rashid s manželkou jsou out. Pomalu se zvedáme, že půjdeme spát, když v tu chvíli došel Haysan a bylo to v pr... Rashid chytil druhý dech a začíná se na novo. Dýmka se plní novým zbožím a pouští se hlasitě muzika. Nikomu nevadí, že je jedna ráno a všichni už spí. Repráky duní pod tíhou syrské muziky a já zachranujíc naší pověst rozjíždím skvělé taneční kreace. Sklízím úspěch a notně posilněn potleskem a posílen dýmkou pokračuji dál. V pět ráno pomalu vychází sluníčko a u nás končí skvělá párty. Díky Rashide a Haysane.

S přáteli při pokuřování vodní dýmky, Sýrie V deset vyrážíme na autobusové nádraží směr Lattakia. Ubytováváme se v malém hotýlku Ramsis za 200 liber a vyrážíme na místní atrakci číslo jedna a to Ugarit, asi 10 kilometrů od Lattakie. Milovníkům historie by to mělo něco říkat. Ugarit byl nejdůležitějším městem Kananejců. Přestože z bývalé nádhery jednoho z nejdůležitějších měst Úrodného půlměsíce nezbylo mnoho, pozorný návštěvník se dokáže ponořit do historie tohoto místa. Napomůže mu v tom i poměrně malá návštěvnost.

Národ Kananejců tvořil ve městě většinu. Mezi léty 1500-1300 př. n. l., kdy povolil tlak Chetitů z jedné strany a Egypta ze strany druhé zde vzniklo centrum, které udržovalo čilé styky s dalšími pobřežními městy, ale i s Mezopotámií na území dnešního Iráku, národy Egejského moře a Malé Asie. Byli to výborní mořeplavci a jejich lodě, pocházející ze dřeva cedrových stromů, křižovaly za válečnými, obchodními nebo objevitelskými cíli prakticky celé Středozemní moře. Na jejich tradici později navázali Féničané.

Ugarit, Sýrie Největší rozkvět prožívalo město za vlády krále Niqmada. Na přelomu 13. a 12. stol. př. n. l. však Ugarit podlehl náporu egyptského vojska a invazi Filištínů.

Na znovuobjevení své moci si musel počkat celých 3200 let. Všechno začalo roku 1928, kdy rolník Mahmoud Meila Al-Zeer oral půdu na vrchu Ras Shamra a narazil na kámen a za pomoci ostatních vykopal a objevil podzemní pohřebiště z kamenů a množství staré keramiky. Tato zpráva se rychle donesla ke sluchu Francouzů, kteří Sýrii kontrolovali a pod vedením Clauda Shivera se na 36 ha znovu vynořily na světlo zbytky kdysi slavného Ugaritu. Výsledky práce archeologů jsou ponejvíce vidět v národním archeologickém muzeu v Halabu.

Největším přínosem však byla abeceda, která byla po zkoumání uznána jako nejstarší na světě. Tuto abecedu lze dodnes spatřit nad vchodem do královského paláce. Skládala se z 29 znaků. Dodnes některá slova v arabštině mají svůj původ právě v civilizaci, která toto písmo používala.

Ugarit, Sýrie Nejdůležitější budovou byl monumentální Královský palác. Leží na ploše 1 ha. Vcházelo se do něj sedmi branami, ozdobenými sloupy a vraty, z nichž tu nejzajímavější můžeme vidět ještě před vchodem. Dále zde bylo 5 velkých prostranství a také velká „knihovna“, kde bylo nalezeno mnoho dokumentů, napsaných většinou v akkadštině. Nejkrásnější však byl zřejmě Sál poselstva s fontánami. Celkově palác nalezený na pahorku Ras Shamra patří k největším a nejmonumentálnějším dílům nalezeným na Blízkém Východě. Podle dochovaných písemných záznamů byl král obklopen královskými úředníky, vojenskými veliteli, nejvyššími knězi, majordomy a strážci královského i veřejného majetku.

V knihovně se našlo mnoho záznamů, ze kterých se dovídáme prakticky všechno ze života Ugaritu. Jsou zde seznamy řemesel, smlouvy, rady, žádosti, záznamy prodejů a koupí, zákony a mnoho dalších písemností a mezi nimi také vynikající literaturu s mýty a legendy a dokonce i hudební texty.

V okolí královského paláce se nacházelo mnoho budov královských dvořanů, šlechticů a úředníků. Najdeme zde také zbytky tržiště či akropole s chrámem Baala, druhého nejvyššího božstva nejen v Ugaritu, bohem větrů, deště, na samém vrcholku kopce.


Tento článek byl přečten 4177

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 15

8.02

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě