Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Bolívie La Paz a jeho Čarodějnický trh, hlavní památka Tiahuanaco (5466)

Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City (55824)

Sýrie Malebná oáza Palmyra le?ící na staré Hedvábné stezce v pou?ti Dajr al-Zor (4670)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55824) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45658) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21635) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937856
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali

INDONÉSIE

Odkud: Z Malajsie a Thajska.
Kdy: Duben 1997
Jak dlouho: 1 měsíc
Oblast: Indonésie - Ostrov Sumba

Sumba

Ostrov Sumba, Indonesie Ostrov Sumba se nachází zhruba na půli cesty mezi Kalimantanem a Austrálií. Na ostrově žije kolem 400 tisíc lidí původně mluvících šesti různými jazyky: na východě je tradičním jazykem kambera, na západní Sumbě se mluví jazyky anakalang, weyewa, mamboru, wanukaka a lamboya. V současnosti však většina obyvatel mluví indonéštinou (a občas trochu anglicky). Nábožensky se jedná o oblast velmi zajímavou. Většina obyvatel je protestantská, v posledních desetiletích se však zvětšuje - zvláště v pobřežních oblastech - procento muslimů. Co však asi nejvíce láká pozornost cestovatelů z celého světa je marapu - archaický náboženský systém založený především na uctívání duchů předků a komunikaci s nimi. Ostrov Sumba - Waikabubak, Indonesie

Do Waingapu, hlavního města Sumby se dá nejlevněji dostat lodí. Zdržovat se ve Waingapu delší dobu je dost zbytečné - je to jen jedno z mnoha vzájemně téměř nerozlišitelných asijských městeček. Stačí se ale odebrat do odlehlejších oblastí ostrova - a kulturní šok se dostaví co nevidět. My ho opouštíme v devět hodin ráno a míříme si to na Waikabubak. Jeli jsme po cestách a hlavně po necestách a v jednu odpoledne jsme tady. Hledáme hotýlek, co se nám stane na pár dní domovem, a po výběru je to hotel Glorie (9000 Rp za oba plus snídaně, jsme zvědavý, co to bude :-) Dnešním posledním cílem je už jen návštěva Turist Info, bohužel zavřeno. Po cestě zpět procházíme typickou vesničku. Byli tady bezva lidi, ještě nezkažení, mávali na nás a tak jsme si šli popovídat a prohlédnout, jak bydlí.

Ostrov Sumba - Waikabubak, Indonesie Ráno jsme opravdu dostali snídani a dost nás to pobavilo. Dali nám kafe, které nepijeme, a k tomu malinkou malinkou wafly. I sám majitel při otázce, zda je to všechno, řekl, že je to snídaně i když hodně malá. Takže pozor na nabídky hotel plus snídaně :-) Po "výdatné" snídani pokračujeme na místním trhu, kde si kupujeme pár smažených banánů a pytlík ovoce. Posilněni skutečnou snídaní stopujeme na vesničku Pasunga.

Ostrov Sumba - Tarung, Indonesie Pasunga je poměrně moderní vesnička, ale měla i čtvrť s původními domy (kampung) a hrobkami mezi nimi. V hotelu jsme byli upozorněni, že by jsme měli ve vesničkách dát tuhle cigaretku, tuhle 1000 Rp, tuhle sáček bonbónů atd. Nikde jsme ale neplatili a bylo to v pohodě. Z Pasunga jdeme 15 minut do další vesničky Matakakeri, kde je největší hrobka na Sumbě. Váží 70 tun a oprava stála 5 miliónů rúpií. Kolem jsou menší hrobky, važí něco kolem 20 - 30 tun. Pracuje na nich až 40 dělníků po dobu 2 let a při sestavování, to znamená při pokládání bloku na čtyří nohy, pomáhá až 1000 lidí (doufám, že jsme rozuměli dobře). Z této vesničky to byl kousek do další a naše túra pokračuje dál do Ostrov Sumba - Tarung, Indonesie vesničky Lai Tarung. Ujímají se nás zde dva malý kluci, a tak máme o zábavu postaráno, anglicky neumí a naše indoneština není super, ale stačilo to na to, aby jsme se domluvili a něco se dozvěděli. Na konci exkurze si o nic neřekli a to nás tak překvapilo, že jsme jim dali sáček bonbónů. Vracíme se zpět do Waikabubak a objíždíme z hotýlku na vesničku Pero. V okolí vesničky Pero jsou nádherné pláže (takové ty pohlednicové, bílý písek, palmy, útesy, no prostě idylka) a nejpěknější ukázky kampungů ve vesničkách Ratenggaro (asi 3 km) a Bondokodi (další 3 km). Ostrov Sumba - Ratenggaro, Indonesie

Další den vycházíme do první vesničky Ratenggaro, asi 3 kilometry od Pero. Poté, co jsme do knihy návštěv vložili pár bankovek, je kniha opět uložena u hlavy vesnice, a je možno se vydat na obhlídku vesnice s případným výkladem. O povolení k fotografování je třeba požádat, poté je možno fotografovat téměř vše bez problémů. S velkou radostí jsou přijímány drobné dárky - třeba bonbóny (pro děti i dospělé) či cigarety (především pro muže, ale ani ženy neodmítnou). Ostrov Sumba - Ratenggaro, Indonesie

Plán tradiční vesnice je obdobný po celé Sumbě. Celá ves je obehnána nízkou zdí postavenou z kamenů kladených bez malty. Ve zdi jsou dvě mezery - hlavní a zadní vchod. Centrem vesnice, nikoliv nutně geometrickým, ale rozhodně duchovním, je posvátné místo obklopené hroby či poblíž nich. Zde se konají nejdůležitější obětní obřady - na horizontálně uložených kamenech se nabízejí oběti patronu či ochránci vesnice. Tyto obětní kameny, zvané kateda, se nacházejí také v okolí vesnic, a zde se konají menší obětní obřady např. v době setí či sklizně. Ostrov Sumba - Ratenggaro, Indonesie

V dřívějších dobách při obřadech byly obětovány i desítky zvířat. To mělo samozřejmě obrovský negativní vliv jak na "mikroekonomiku" jednotlivých vesnic či klanů, tak na "makroekonomiku" celého ostrova. Proto byly časem počty obětovaných zvířat regulovány pomocí byrokratických opatření; v současnosti je povoleno při jedné příležitosti obětovat maximálně 5 zvířat. Zajímali jsme se o to, jak se domorodci k vládnímu zásahu do tak zcela intimních záležitostí staví. Kupodivu - omezující opatření přivítali, neboť nyní již nedochází k situacím, kdy například zesnulý nemůže být rodinou po dlouhou dobu pohřben kvůli nedostatku obětních zvířat.

Ostrov Sumba -Pasunga, Indonesie Žvýkání betelu je na Sumbě velmi oblíbeným zvykem. Betelové sousto se skládá ze tří komponent - tvoří jej nedozrálé plody arekové palmy (Areca catechu) spolu s listem pepřovníku betelového a trochou vápna (které napomáhá uvolňování aromatických látek z listu). Žvýkaní betelu zvyšuje sekreci potních žláz, vyhání střevní parazity a celkově osvěžuje organismus. Sliny se barví na červeno, černá barva zubů lidí užívajících betel není způsobena betelem samotným - zuby jsou načerno barveny záměrně.

Ostrov Sumba - Lai Tarung, Indonesie Žvýkání betelu symbolizuje jak sexuální, tak psychologickou dospělost dotyčného. Užívá před jakýmkoli důležitějším jednáním mezi členy různých klanů, stejně tak bývá nabízen při vstupu hosta do vesnice. Jak už zmíněno, odmítnutí betelu odpovídá vyhlášení války.

Ostrov Sumba - Prailiu, Indonesie Oženit se na Sumbě není úplně snadná a především levná záležitost, hlavně z toho důvodu, že za budoucí manželku je třeba zaplatit značným majetkem. Tradičně se manželka vyvažuje hospodářskými zvířaty, přičemž v současné době je minimální akceptovatelná cena 10 zvířat - nejčastěji buvolů a koní. Jelikož mladý muž může sám takovou cenu zaplatit jen velmi zřídka, ve shromažďování majetku mu pomáhá celá široká rodina (či klan), která od něj očekává reciproční výpomoc při obdobných příležitostech.

Ostrov Sumba - Prailiu, Indonesie Ale ani v případě, že cenu za nevěstu není možno zaplatit, není vše ztraceno. Výhodou je, když se muž rodičům nevěsty líbí - poté se může přistěhovat k rodičům nevěsty a bez oficiální svatby spolu všichni žijí až do doby, kdy se majetkové poměry vylepší a je možno cenu zaplatit. Avšak když se ženich nevěstiným rodičům nezamlouvá, je třeba sáhnout k jednoduchému, leč spolehlivému prostředku - a to ke zplození potomka. Taková událost situaci vyřeší levně a rychle, a podle vyprávění domorodců také ke všeobecné spokojenosti.

Tento článek byl přečten 4961

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 21

9.01

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě