Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Turecko Vě?tírna Dydima a opu?těné řecké vesnice Kayakoy (4571)

Peru kultovní místo v horském sedle Machu Picchu (4685)

Chile Ohňová země aneb konec světa (4857)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55825) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45658) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21635) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937908
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali

EKVÁDOR

Odkud: Z Panami
Kdy: Zima 2001
Jak dlouho: 1 měsíc
Oblast: Ekvádor - Quito

QUITO

Quito, Ekvádor Tak a jsme v Quitu, je něco kolem jedenácté a my přemýšlíme co uděláme. Nakonec bereme taxi a jedeme do starého Quita hledat ubytování. Hned u prvního hotýlku zkoušíme najít majitele, mohutně bušíme na vstupní branu a doufáme, že nám někdo otevře. Máme štěstí, po chvíli se vypotáceli dvě postavičky zachumlané do prostěradel.

Hlavní město Ekvádoru se pyšní pověstí příjemného místa na planetě Zemi. Historie Quita se začala psát už před 12. stoletím, později se stalo metropolí severní říše Inků. V první polovině 16. století však do Quita pronikli dobyvační Španělé a guvernérem byl jmenován Gonzalo, bratr samotného uzurpátora Francisca Pizzara. O necelých deset let později vyrazila z Quita první z řady expedic, které měly najít slavné a bohatstvím přeplněné El Dorado. Marně.

Dnešní Quito je moderním městem, které ve svých žilách nezapře španělskou krev. Quito je tvořeno dvěma částmi, starým a novým městem. Nejde však jen o pouhé administrativní členění, obě části skutečně představují dva odlišné světy. Pro evropského návštěvníka je pochopitelně mnohem zajímavější staré Quito, které bylo jako celek vyhlášeno památkovou rezervací UNESCO. Tato část si ve velké míře zachovala ráz koloniálního města s úzkými, pravidelně uspořádanými ulicemi, které velmi strmě šplhají z údolí do svahů okolních hor. Srdcem města jsou tři náměstí: dvěma z nich dominují bílé katedrály ze šestnáctého století, na třetím se kromě modernějšího kostela nachází bývalé sídlo arcibiskupa, dnes prezidentský palác. Domy jsou bílé, s balkony, pouze několikapatrové, často v zachovalém koloniálním stylu a nijak zvlášť dobře udržované. Celé staré město má vůbec daleko do památkových rezervací, jak je známe z Evropy. Na opravu památek asi není příliš prostředků, navíc se nejedná o mrtvé město plné kanceláří: na ulicích je velmi čilý ruch. Pouliční prodej zde kvete ve velkém, v okolí kláštera svatého Františka se nachází indiánské tržiště, které okupuje celou přilehlou čtvrť. Každý den se sem sjíždějí chudí indiánští obyvatelé z okolních vesnic, aby prodali nějaké zboží a zajistili pro svoji rodinu potravu na nejbližší dny.

Quito, Ekvádor Procházka po starém Quitu je však velmi příjemná: odvážnější jedinci při ní mohou konzumovat všemožné indiánské lahůdky, na své si přijdou i zájemci o historické památky: kostely svatého Františka a svatého Dominika se vryjí do paměti úchvatnou fasádou, prastarou skřípající dřevěnou podlahou, působivým temným interiérem a velmi silnou vůní zvláštního bylinného kadidla, které prodávají staré Indiánky přímo před vchodem. Jezuitský kostel La Compaňa ohromí skutečně obrovským množství zlata a prezidentský palác se svojí pestře oděnou gardou zase připomene velmi zmatenou politickou minulost této země, kde se období demokracie pravidelně střídá s autoritativními režimy různého druhu.

Quito, Ekvádor Nové Quito je od starého odděleno několika rozlehlými parky. Stačí přejít širokou ulici a náhle jste v jiném světě. Toto je další tvář Ekvádoru, moderní pulsující město západního střihu. Široké ulice, vysoké moderní budovy, obchody a obrovské obchodní domy, banky, luxusní hotely a restaurace. Dobře oblečení lidé spěchají všemi směry, mnohem častěji zde lze zahlédnout tvář Evropana, na Indiána z venkova narazíte jen zřídka. Několik ulic okolo rušných tříd Amazonas a Reina Victoria tvoří zónu, kde se nejvíce zdržují evropští a američtí návštěvníci Quita: jsou zde hotely, restaurace s evropským jídlem, internetové kavárny, cestovní kanceláře, samoobslužné prádelny. Ale i nové Quito skrývá spoustu zajímavostí: muzeum koloniálního malířství se sbírkou andských hudebních nástrojů, informační centrum o amazonských Indiánech s obchůdkem a knihovnou (nadace Sinchi Sacha). Velkým zážitkem je i návštěva vily nejznámějšího ekvádorského malíře, nedávno zesnulého Oswaldo Guayasamína, kde je vystavena jeho ohromná sbírka artefaktů předkolumbovských civilizací a velké množství malířových obrazů.

Quito, Ekvádor Nejdůležitější stavbou ekvádorské metropole je však jezuitský kostel La Companía, údajně nejskvostnější a nejvelkolepější chrám v celé Latinské Americe. Základní kámen barokního kostela položili stavbaři na začátku 17. století, ale dokončen byl až po více než sto letech. Jeho zrod provázela snaha španělských dobyvatelů porobit si dosud svobodné indiánské obyvatelstvo nejen fyzicky, ale i duchovně. Katoličtí misionáři chtěli obrátit domorodé kmeny na svoji víru a k tomu potřebovali honosný svatostánek. Dosavadní chudé kostely a modlitebny už přestaly stačit. Nutno dodat, že La Companía je skutečně impozantní stavbou.

Stojí na Calle Garcia Moreno ve staré čtvrti Quita. Už na první pohled uchvátí návštěvníky bohatou venkovní fasádou, plnou točitých sloupů a krásných soch. Venkovní podoba je však jen pouhým odvarem toho, co cestovatele čeká uvnitř. Zlatou a červenou barvu nesou vnitřní stěny, nádherné fresky i oltáře, při jejichž stavbě stavitelé nešetřili ani nejvzácnějšími kovy. Podle strohých odhadů použili téměř sedm tun zlata, v tavících pecích proto musely skončit ty nejvzácnější umělecké poklady bohatých Inků. Právě z La Companía pochází jeden z nejvíce obdivovaných obrazů světa - Matka boží bolestná, která je dnes z trezoru Národní banky Ekvádoru vynášena jen při nejdůležitějších státních svátcích. V kostele jsou také uloženy ostatky Santa Marianity de Jesús, patronky Quita. Tato dívka z chudé španělské rodiny vždy pomáhala lidem v nouzi a když ve městě vypukl hladomor, vyměnila s Bohem svůj život za životy obyvatel Quita. Zemřela v roce 1645, svatořečená byla o tři staletí později.

La Companía je symbolem tzv. quitoské školy umění, která je proslulá bohatou výzdobou a prolínáním evropských a indiánských motivů. Ve stejném stylu stojí v Quitu i další kostely. V těsném sousedství La Companíi je kostel svatého Františka, o několik ulic dál kostel San Augustín, který však dnes slouží jako muzeum.

Ekvádorská metropole má však i další koloniální poklady i moderní budovy, jejichž výstavba je přísně kontrolována od roku 1978, kdy bylo Quito zapsáno do seznamů UNESCO. Staré centrum je plné nabílených budov s červenými střechami a koloniálních kostelů. Mezi velké zajímavosti patří klášter San Francisca ze 16. století, stejně stará katedrála, nádherně zachovalá alej La Ronda a El Panecillo - vršek, z něhož je báječný pohled na staré město a ohromnou sochu Panny Quita. Ve staré části města je mnoho slušných muzeí, působivých náměstí a najdete tu i staré indiánské tržiště na úpatí El Panecilla.

Avenida Amazonas, nádherná třída moderního Quita, je plná shonu a přímo láká k zastavení v některé z četných kaváren a pozorování zdejšího mumraje nad šálkem dobré silné kávy. Další zajímavou zastávkou je Vivarium v ulici Reina Victoria v novém městě, muzeum zasvěcené uznání a studiu ekvádorských plazů a obojživelníků. Z Quita se dají pořádat také výlety do nedalekého národního parku s nejaktivnější sopkou světa Cotopaxi. Vrcholky má pokryté sněhem a na první pohled spí, ale ve skutečnosti může kdykoliv začít soptit zlo a zkázu.

Tento článek byl přečten 7335

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 35

9.50.5

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě