Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


Turecko co? takhle vykoupat se v radioaktivním Pamukkale (6338)

Indie nejbohat?í chrám na světě - chrám Balád?ího v Tirumale (4340)

Indonésie často zapomínaný hinduistický chrámový komplex Prambanan (5442)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55825) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45658) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21636) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937927
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali
SÝRIE

Odkud: Z Bulharska a Rumunska
Kdy: Duben 1999
Jak dlouho: 1 měsíc
Oblast: Irán - Isfahán

Isfahán

Odjíždíme nočním autobusem z Teheránu. Překvapila nás kvalita dopravy, autobusy jsou čisté a ještě k tomu dostáváme zdarma občerstvení. Každou hodinu chodí pomocník od řidiče a v kyblíku roznásí vodu s ledem. Na vyprahlých silnicích Iránu je příjemné osvěžení. Ve 4 ráno jsme v Isfahánu, věci si necháváme opět v úschovně a pomalu směřujeme do centra jednoho z nejpěknějších měst Středního Východu.

Isfahán, Irán Isfahán je jedno z nejstarších měst v Iránu. V dávné minulosti bylo město vcelku nevýznamným tržištěm ležícím na hedvábné stezce mezi Čínou a Evropou. Zastavovaly zde hlavně kupecké karavany a obchodovaly se svým zbožím. S příchodem dynastie Safijovců, jmenovitě s šáhem Abbasem I, koncem 16.století, dosáhla Perská říše svého vrcholu, stala se jednotnou zemí a Isfahán byl vyhlášen hlavním městem. Brzy se stal městem po celé zemi opěvovaným, učencům a zručným řemeslníkům zaslíbeným. Dostalo se mu tehdy dokonce pojmenování "Nesf-é jahan" neboli půlka světa. Pověst o jeho věhlasu se rozšířila doslova po celém světě. Přijížděli sem cestovatelé, diplomaté a kupci z řady evropských zemí. Všichni doufali v navázání obchodních styků a spojenectví s bájnou říší šáha Abbase...

Isfahán, Irán Rozkvět města se nejvíce projevil, jak už to bývá, na jeho vzhledu. Přibývalo paláců, arkád, lázeňských pavilonů a svatostánků víry. Nejvíce staveb se tísnilo v okolí obřího náměstí Mejdán, jehož rozloha je dvakrát větší než Rudé náměstí v Moskvě. Na jeho ploše se hrálo například pólo na koních, vystupovali zde artisté, kejklíři, šejdíři a bylo zde velké tržiště.

Ačkoliv bylo město po odchodu Safijovců opětovně několikrát dobyto a takřka opuštěno, většina slavných staveb přežila až do současnosti. Jsou to patrně ty nevětší architektonické skvosty, co kdy spatřily světlo islámského světa. Za všechny se musí zmínit především Modrá páteční mešita, nepřekonatelný vrchol krásy a elegance fascinující nejen všechny stoupence Mohamedova učení. Celá je postavena z bleděmodrých dlaždic posetých geometrickými květinovými vzory. Její vstupní brána je vysoká 30 metrů a baculatá kopule ční vysoko nad všechny okolní stavby, takže je nepřehlédnutelným bodem celého města. Zvláštní nádech dodávají mešitě paprsky dopadajícího slunce, které se během dne vždy jinak odráží od bleděmodrých dlaždic a mění tak jejich barvu.

Isfahán, Irán Islámská architektura Íránu, která je v Isfahánu ve své nejkoncentrovanější podobě, se naprosto liší od staveb blízkovýchodních, na něž jsme ze svých dřívějších cest byli zvyklí. Nelze několika málo větami popsat nádheru a zvláštnost obdivuhodných architektonických klenotů s odvážnými kopulemi nebývalých rozměrů, štíhlými vysokými věžemi a minarety, ívány, obdélnými klenutými halovými stavebními prvky s otevřenou přední stěnou, a pištaky, zvláštně utvářenými monumentálními vstupy kombinujícími velké hranaté plochy se zaklenutými portály. Žasli jsme nad krásou stavebních detailů, nad barvami a vzory glazovaných dlaždic a důmyslným uspořádáním "mukarnas", křivolakých trojrozměrných buněk, či jakýmsi systémem klenbiček, připomínajících včelí plástve, které zdobí mnohé brány a portály, ale i stropy a klenby.

Isfahán, Irán Za návštěvu také stojí velký orientální bazar v jehož labyrintu chodeb, uliček, koridorů a zákoutí se neztratí jen ten, kdo je nadaný výjimečným orientačním smyslem. Objevíte zde nepřebernou nabídku produktů, výrobků, služeb a jiných atrakcí dokazující výsostné postavení Isfahánu jako uměleckého centra současného Iránu. Nejvíce zastoupené jsou tkalcovské dílny specializující se na výroby perských koberců. Ty jsou mezi odborníky po celém světě ceněny nejvýše. Tkají se mnoha způsoby, každý v jiném provedení. Záleží na hustotě uzlíků, odstínech použitých barev a zvoleném vzoru. Ty nejcennější jsou z hedvábí, protkané zlatem a stříbrem.

Isfahán, Irán Jednou ze zajímavostí Isfahánu jsou tři kamenné mosty přes řeku protékající středem města. Jsou staré více než 400 let a navíc dole na pilířích toho nejdelšího se nachází příjemná čajovna. Přejdete-li most, dorazíte do staré arménské čtvrti. Žijí zde křesťanští potomci několika tisíc arménských řemeslníků. Kdysi dávno je do města povolal šáh Abbas, aby mu svýma šikovnýma rukama sloužili při jeho rozvoji. V bludišti úzkých uliček můžete objevit nejeden křesťanský kostel a také jednu vcelku rozlehlou katedrálu, jejíž interiér ukazuje zajímavý mix perské a evropské architektury.

A poslední zajímavostí Isfahánu jsou "třesoucí se minarety". Nad hrobkou jakéhosi Abu Abdullaha byly někdy v 16.století vztyčeny dva minarety. Celá atrakce spočívá v tom, že když se vystoupá po uzounkém schodišti na vrcholek jednoho z nich a začne se jím mocně cloumat, minaret se rozkýve a po chvíli se stejně začne chovat jeho druhostranný dvojník. Tato akce se odehrává každou celou hodinu, kdy na minaret vyleze místní chlapec a škube jím za obdivného šepotu přihlížejících turistů.


Tento článek byl přečten 4466

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 18

7.52.5

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě