Cestování po světě

Naše stránky jsou pro všechny, co rádi cestují, ať už s báglem na zádech a průvodcem v ruce nebo jen po stránkách knížek a cestopisů. Všem těm přejeme příjemné počtení a zábavu.


USA Putování zkamenělým lesem v národním parku Petrified Forest (3484)

Izrael Svaté město Jerusalém a jeho jedinečné památky (8628)

Egypt nádherné chrámové komplexy Luxor a Karnak (8012)


NEJ FOTOGRAFIE
(15690) Usa
(15435) Indie
(14829) Čína
(11562) Keňa
(8068) Austrálie


NEJ PŘÍBĚHY
(55824) Mexiko Pozůstatky májských a koloniálních památek v Mexico City
(45658) Čína Jediná stavba viditelná z vesmíru - Velká čínská zeď
(40923) USA Socha Svobody - francouský dáreček a jeho historie
(32291) Egypt Jaká tajemství je?tě před námi skrývají pyramidy v Gíze
(21635) Indie překrásné město Agra a monument lásky Tád? Mahal


HLEDEJ U NÁS
Hledej článek:
 
Hledej obrázek:
 


HLEDEJ VE SVĚTĚ
Seznam/Google:
  
 
Atlas
 


NASTAVENÍ
Přidat k oblíbeným  Přidat k oblíbeným

Nastavit tuto stránku jako domovskou  Nastavit jako výchozí

Pro rozlišení 800 * 600.
Poslední aktualizace 25.08.2004

Celkově přečteno článků 937843
 PŘÍBĚHY

Více informací o zemiFotografie z naší cestyJak jsme se sem dostali
SÝRIE

Odkud: Z Bulharska a Rumunska
Kdy: Duben 1999
Jak dlouho: 1 měsíc
Oblast: Sýrie - Damašek

Damašek

Damašek, Sýrie Hlavní město Sýrie uchvátí na první pohled. Tvoří oázu uprostřed pouště. Je obklopeno horami nad říčkou Barada. Dnes v některých místech připomíná stoku se vším všudy, ale jinde naopak tvoří základ fontánám a vodotryskům. Ve městě potkáte snad nejtypičtější obrázek celého dnešního Orientu. Staré mešity, křesťanské čtvrti, proslavené súky, zahalené ženy, vodní dýmky a naproti tomuto reklama na coca-colu. Na jedné straně staré rachotiny autobusů a buicků jako městské hromadné dopravy a taxi, na druhé straně klimatizované autobusy Karnaku. Vřavu a chaos arabských měst i klidné vilové čtvrti. Vedle sebe jedou nová auta s obchodníky v kravatách a staříci v kufijích s oslíkem a dvoukolákem, na kterém jsou plody úrody jeho nevelkého políčka.

Damašek, Sýrie Zkrátka Damašek je všechno, co představuje typické „velkoměsto Orientu“.

Damašek byl a je již 2000 let př. Kr. významné obchodní a řemeslné centrum. O jedno tisíciletí později byl hlavním městem silného aramejského království. Dodnes jsou tři vesnice v okolí Damašku posledními baštami tohoto biblického jazyka. Po Aramejcích přišli Asyřané, Babylónci a Peršané. Ti všichni pokračovali v rozvoji tohoto města. Po 20 leté nabatejské nadvládě se Damašek stal 64 př.n.l. římskou provincií. Dodnes se zde nacházejí zbytky Jupiterova chrámu. V době Byzantské říše se Damašek stal jedním z center křesťanství. Údajně je zde totiž pohřben Jan Křtitel. To se opět odrazilo i v dnešní tváři starého Damašku v podobě křesťanské čtvrti.

Damašek, Sýrie Ale zřejmě největší rozkvět nastal v období tzv. „zlatého věku“, tedy od roku 661, kdy rod Ummájovců ustanovil Damašek hlavním městem nového islámského státu. Nastala překotná doba výstavby trhů, medres, mešit, paláců, ale i vodovodů, kanalizace, nemocnic nebo lázní. Snad nejvýznamější památkou na tuto éru je nádherná Ummájovská mešita. Každá sláva je však polní tráva a ta damašská vydržela pouhých 90 let. Roku 750 totiž bylo hlavní město přeneseno do Bagdádu a Damašek již svou starou slávu zpět nezískal.

Jednotné město se rozpadlo, zůstaly jen samostatné čtvrti, ve kterých byl svět sám pro sebe, izolovaný od ostatních. Zašlou slávu nevzkřísili ani seldžukové a po nich Osmané, kteří od 11. století budovali citadelu, školy, mešity a karavanseraje a obestavěli město pásem hradeb. Velká pohroma pro Damašek byl kolem roku 1400 vpád mongolských kmenů, zničení, vydrancování města a odvlečení mnoha obyvatel do otroctví. Damašek, Sýrie

Staré město

Město ve městě kdysi ukryté v pásu hradeb a přístupné pouze přes několik bran. Některé z nich však již dávno nestojí nebo z nich jsou jenom zbytky. Na cestě od autobusového nádraží či konečné stanice Hidžázké dráhy zaujme vchod do největšího súku Hammidija, kterým se dá dostat až k Ummájovské mešitě. Od velké mešity doprava je bludiště súkú a tržišť. Nedaleko je palác Al-Azem, muzeum tradičních řemesel.

Damašek, Sýrie Nalevo od vstupu do súku Hammídija se nachází Citadela, která pochází z roku 1078, kdy ji Seldžukové začali stavět jako součást pevné obranné linie města. Tu kromě citadely tvořily hradby, ze kterých zůstaly pouze zbytky. Proto má citadela jednu zvláštnost, která ji odlišuje od mnoha jiných rozesetých po celém arabském světě - nestojí totiž na kopci. Občas sloužila jako sídlo panovníka, nebo jako vojenská pevnost. Kromě toho se sem stahovali obchodníci, za nimi přišly stavby jako lázně medresy a jiné veřejné budovy, takže se z citadely stalo jakési město ve městě. Dnes zbylo několik bašt a věží a srdce paláce.

Damašek, Sýrie Do hradeb se vcházelo „sedmi branami Damašskými“, z nichž se také zachovaly jenom některé. Bab Tuma - arabský nápis uvnitř brány hlásá, že byla postavena roku 1228 z příkazu al-Maleka an-Nasira Dauda. Druhý nápis potom oznamuje přestavbu brány v 16. století. Bab Šarqi - byla postavena již za dob Římské říše, zhruba ve 3. století, kdy připomínala triumfální oblouk. Později byla upravena muslimy a přidána věž připomínající minaret. Opevnění v okolí brány je zachováno nejlépe z celé části. Bab al-Kisan - brána v jihovýchodní části. K ní je možná lepší vyjít ze starého města, protože při hledání se člověk snadno ztratí v úzkých uličkách křesťanské čtvrti. Byla postavena až při přestavbě hradeb ve 13.-14. století.

Damašek, Sýrie Súk Hamidíja je nejznámější a největší tržiště v Damašku. Byl založen roku 1863 a stojí v řadě dvoupatrových domů, které se však dnes zcela ztrácí. Stojí za to se podívat i do druhého patra. Fronta oken druhého patra připomíná tureckou rekonstrukci Damašku v 19. století. Je možné si všimnout charakteristického kování u několika balkónků. Ponořte se do té neuvěřitelné potemnělé vřavy krámků, kde se dá nakoupit a usmlouvat téměř všechno. Evropské zboží a textil se mísí s vodními dýmkami, nádobí, suvenýry a na konci súku spousty knih.

U východu z Hamidíje přicházíme na nejposvátnější místo celého Damašku. V historii zde vždy stávaly chrámy. Už Aramejci zde měli svůj chrám boha Haddáda. Římané vystavěli velkolepý chrám boha Jupitera. Dochovaly se pouze 11,5 m vysoké sloupy s korintskými hlavicemi sklenuté obloukem.

Ummájova mešita

Damašek, Sýrie Ummájovské mešitě vděčí za svůj vznik chalífovi Abduk Malikovi, který chtěl postavit mešitu, která by zastínila všechny dosavadní. Uvnitř najdete velký dvůr, ze tří stran obklopený sloupovými ochozy s kamennými patrovými arkádami na zdobených pilířích. Jižní stranu tvoří vlastní mešita. Uprostřed nádvoří je místo na rituální očištění nohou před modlitbou. Objektem zájmu na nádvoří však jsou mozaiky. Motivy a technika jejich zpracování mají svůj původ v Byzancii. Nejkrásnější je zřejmě na vchodovém portálu - obraz Damašku s řekou Barada, jak si jej představovali Ummájovci. Dnes je mešita místem ustavičného ruchu. Lidé se sem chodí schovat do stínu před poledním horkem a rozjímají zde, klábosí nezávazně s přáteli či dokonce někteří „bezbožníci“ si ustelou na kobercích a usnou.


Tento článek byl přečten 10563

Jak se vám článek líbil?
0(min) do 10(max)
Kolik čtenářů se vyjádřilo: 73

8.61.4

NOVINKY:
25.8.2004
Nové fotky z naší cesty do Hedvábné stezce - Čína červen 2004

25.8.2004
Jsme zpět s mesíční cesty po Číně a je tu pár nových příběhů

10.5.2004
Tak a jsou tu nové příběhy z černé Afriky a jihovýchodní Asie

18.1.2004
Dodělal jsme nový Design, jak jsme sliboval a jako přídavek pár nových příběhů z Jižní Ameriky

13.1.2004
Pracuji na novém Designu

20.10.2003
Našel jsme si konečně čas a přidal jsem pár příběhů z našeho cestování po Asii a Americe

02.08.2003
Nové fotky z naší cesty do černé Afriky - Keňa, která se uskutečnila v červnu a červenci, BIG 5, safari, lidé, příroda, moře (255 fotek)

21.06.2003
Další příběhy z cestování po Indii

02.05.2003
Nové fotky z Maďarska - putování kolem Balatonu, termální lázně Heviz(54)

01.04.2003
Nové příběhy z cestování Indie, Thajsko, Střední Východ, ...

KUCHAŘKA:
Francouské speciality

Indická kuchyně

Pálivá mexická kuchyně

Americký Fast Food

PŘIŠTĚ:
Měsíční putování po Číně, budhistické chrámy, Čínská Zeď, svaté pohoří Wutai, uzbekové a kyrgyjci, přejezd pouští Taklamakan a 7 tisícové vrcholy u hranic s Pákistánem

Půlročním putování po Indických horách, pouštích a památkách

Objevování jihovýchodní Asie, thajské chrámy, indonézské ostrovy a džungle Malajsie

Tříměsíční stop po Austrálii, z Outbacku až na Gold Coast

ODKAZY:
Fotografie z Afriky a Blízkého Východu

Fotografie z Asie a Austrálie

N.Geographic

KOKTEJL

LIDÉ A ZEME

Stránky Cestování ve světě jsou na Internetu od 10. 12. 2002
O nás   Kontakt
Copyright © 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 Cestování po světě